İrfan Dönmez, "Ben İmgeleri"
İrfan Dönmez, "Ben İmgeleri"

İrfan Dönmez’in “Ben İmgeleri” Sergisi

6 Şubat 2024

İrfan Dönmez, “Ben İmgeleri” adlı solo sergisinde akrilik boya ile tuval yüzeyine uyguladığı serigrafi baskı tekniği yardımıyla biçimlerini dönüştürdüğü yüz imgelerine eşlik eden sayısal grafik kompozisyonlarla, özgür bir ‘ben’ imgesinin peşine düşüyor.

İrfan Dönmez, "Ben İmgeleri"
İrfan Dönmez, “Ben İmgeleri”

Kurumların saymak üzerine kurulu teknolojilerle imgelerimizi ve eylemlerimizi kayda geçirme tecrübesi durmaksızın gelişiyor. Algoritmaların öğrenmeye aç ve gitgide daha isabetli hale gelen hafıza ve tahmin yetenekleri, tüm yaşamı işgal etmenin yeni yollarını aramaktan yorulmuyor. Bugün yüz tanıma teknolojileriyle, dijital takip gereçleriyle, neredeyse tüm alışverişlerin kayıtlarıyla bütün fiziksel ve sanal seyahatlerin rotasını ezberleyen ve kullanan muazzam bulutsu bir hafıza, her şeyi sayılara tahvil eden bir enformasyon akışına dönüştü.

Yığını oluşturan herkes, bu dijital bürokrasinin keskin bakışına maruz kalıyor. Bu yetmezmiş gibi, kendi ürettikleri ve dolaşıma soktukları öz-imgeleriyle, bile isteye bıraktıkları izlerle, fikirlerini olabildiğince yaygın bir şekilde teşhir etme eğilimleriyle bu bakışa mühim bir katkıda bulunuyor. Hepimiz yapıyoruz bunu. Hatta, öznelliğimiz de bu filtrelerin kurucu müdahalesiyle oluşuyor, dönüşüyor.

İrfan Dönmez, yüzün ve bedenin daha çok tanınmayı, daha çok bilinmeyi arzulayan pozunun kutsandığı, böylece kaydedilme rızasının kolayca üretildiği bu çağda muğlaklığı, tekinsizliği, bakıştan saklanan şeyi öne çıkarıyor.

Osman Şişman
2022


Mira Koldaş Sanat Galerisi

Şehit Mustafa Doğan Caddesi 41 / 7-A Yıldızevler
06550 Çankaya/Ankara

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Oya Erol, "Kilden Kıyılar"
Önceki

Oya Erol’un “Kilden Kıyılar” Sergisi 8artı’de!

Rafet Utku "Mana" Sergisi, 2024
Sonraki

Rafet Utku’nun “Mana” Sergisi Maximum Uniq Hall’de Açıldı

Kaçırmayın!

Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman

Bjørn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman YKY’den Çıktı

Dag Solstad’ın yazdığı Banu Gürsaler Syvertsen’in dilimize çevirdiği Bjørn Hansen’e
Nermin Er, “Sıradaki Şarkı” Sergisi, 2024

Nermin Er’in “Sıradaki Şarkı” Sergisi Açıldı

Nilüfer Belediyesi, Nermin Er’in “Sıradaki Şarkı” adlı kapsamlı sergisine, Gizem