Oya Erol, "Kilden Kıyılar"
Oya Erol, "Kilden Kıyılar"

Oya Erol’un “Kilden Kıyılar” Sergisi 8artı’de!

6 Şubat 2024
Oya Erol, "Kilden Kıyılar"
Oya Erol, “Kilden Kıyılar”

Oya Erol, İstanbul’daki ilk solo sergisi “Kilden Kıyılar” ile 8artı1 Galeri’de izleyenlerle buluşuyor. Sanatçı izleyenleri Kaş’ın doğasından aldığı ilhamla soyutladığı seramik eserlerle karşılıyor. Çalışmalarını titiz, özenli ve özgün bir dil ile somutlaştıran sanatçı sergide farklı boyutlardaki 30 eseri ile yer alıyor. Kaş sahillerinin doğasına ve tarihine duyduğu hayranlığı, elleriyle soyutladığı seramik heykellere taşıyan Oya Erol’un solo sergisi “Kilden Kıyılar” ile izleyenleri, tek günlük bir Kaş tatiline çıkmaya davet ediyoruz. Sergi, 23 Şubat tarihine kadar Pazartesi günleri hariç her gün 12.00-18.00 saatleri arasında galerimiz 8artı1’de görülebilir.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu olan Oya Erol, uzun dönem reklam sektöründe sanat yönetmeni olarak çalıştıktan sonra İKSV Tasarım Mağazası için sanat ürünleri üretmeye başlamıştır. Tasarımlarında hikayesi olan objeleri İKSV ziyaretçileriyle buluşturan sanatçı, 2010 yılında atölyesini açarak seramik eserlerini üretmeye başlamıştır. 2019 yılından beri ise çok sevdiği Kaş’ta yaşamına ve sanat üretimine devam etmektedir.

Akdeniz’in ve özellikle de Kaş’ın üzerindeki bıraktığı etkiyi eserlerine yansıtmaya çalışan sanatçı, Likya Yolunun tarihinden aldığı ilham ile hazırladığı ilk sergisi “Lycian Coast”u 2023 yılının temmuz ayında Kaş Kültür Evi’nde açarak izleyenler ile buluşturmuştur. Çalışmalarında hem tarihin antik kalıntılar üzerinde bıraktığı izleri hem de Kaş’ın eşsiz doğasının tekrar edilemez yapısını birleştirmeyi amaçlayan Oya Erol antik görünen çağdaş vazolardan, denizin dibinden çıkarılmış gibi duran mercanlara geniş bir spekturumu eserlerinde somutlaştırmaya çalışmakta. Aynı zamanda büyük bir Hokusai hayranı da olan sanatçı, Akdeniz’in Kaş sahiline vuran dalgalarını Hokusai’nin dalgalarına yaptığı göndermeler eşliliğinde seramik rölyeflerde somutlaştırarak izleyenlere sunmakta.

“Kilden Kıyılar” sergisi ile İstanbul’daki ilk solo sergisini gerçekleştiren sanatçı Oya Erol, bu sergide izleyenlere İstanbul’un soğuk kış günlerinde Kaş’ın sıcak ve eşsiz doğası ile tarihini birleştirdiği bir seçki sunuyor. Sergide galerinin dört bir yanında, izleyenleri gözeten ve gözleyen “Kaş’ın Gözcüleri” adını verdiği eserleri de yer alan sanatçının toplamda 30 eseri yer alıyor.

Tarihi ve doğayı iç içe biçimlendirmeye çalışan Oya Erol bu sergide ve eserlerinde güzel ya da eski olanın değil, eşsiz olanın peşinde olduğu serüvenine izleyenleri davet ediyor.

İyi seyirler.
Koray Arman


8artı1 Galeri

Rüştiye Sokak, Nida Çıkmazı No:2 Kalamış / Kadıköy – İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

LÁSZLÓ LUKÁCSI, Glassification.hu
Önceki

Çağdaş Macar Cam Sanatı Türkiye’de!

İrfan Dönmez, "Ben İmgeleri"
Sonraki

İrfan Dönmez’in “Ben İmgeleri” Sergisi

Kaçırmayın!

Andrea Bocelli

Usta Tenor Andrea Bocelli İstanbul’a Geliyor!

Tüm dünyada on binlerce kişilik arena konserlerinin biletleri aylar önce
Burçin Belentepe

Portfolyo: Burçin Belentepe

1990 yılında İstanbul’da doğdum. Lisans eğitimimi Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde