İskenderun’da Bir İlk: Deneyimsel Dijital Müze Açıldı

Dijital Müze - İskenderun
Dijital Müze – İskenderun

Tarihinde İpek Yolu ve Haçlı Seferleri gibi önemli dönemeçlerde stratejik bir liman ve sanayi merkezi olarak rol alan, doğal güzellikleriyle ünlü İskenderun bugün (20 Mart 2024) Dijital Müze’nin kapılarını sanatseverlere açtı.

Outdoor Factory imzasıyla İskenderun’a kazandırılan ve şehrin tarihi kimliğini dijital bir platformda canlandıran, kentin ilk “Deneyimsel Dijital Müze”si, bugün Ziraat Park’ta düzenlenen bir törenle kapılarını ziyaretçilere açtı. Şehrin tarihini ve kültürel dokusunu yepyeni bir formatla sunan Dijital Müze, geleneksel müze anlayışını yeni nesil teknolojiler ile geliştirerek tarihsel ve kültürel mirasa modern bir bakış açısı getiriyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen açılış töreninde müzeyi gezen ziyaretçiler kentteki ilk dijital müze deneyimini yaşama fırsatı buldu. M.Ö.’den günümüze kadar uzanan bir yolculuğa çıkaran Dijital Müze, İskenderun’un zengin geçmişini ve tarihi mirasını, dev projeksiyonlar aracılığıyla ziyaretçilerine interaktif bir serüven olarak sunuyor. Projeksiyonlarla donatılan “Dijital Müze” şehrin kaleleri, antik yapıları ve kültürel değerlerini gözler önüne sererek, ziyaretçileri zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

Dijital Müze’nin İskenderun’da bir ilk olduğunu belirten Outdoor Factory Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Yedigöz, “İskenderun’un zengin tarihi ve kültürel dokusu bu proje ile yeni bir boyut kazandı. Tarihi arşivlerin ışığında yapay zeka teknolojileri entegre edilerek Outdoor Factory tasarımıyla oluşturulan Dijital Müze, her yaş grubundan ziyaretçileri bekliyor. Ziyaretçiler, etkileşimli hikâye anlatımı ile İskenderun’un eşsiz kimliğini ve mirasını dijital ortamda yaşayacak” dedi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar