“Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” Temalı Ödüllü Fotoğraf Kupasının Birincisinden Büyük Ayıp!

“Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” Temalı Ödüllü Fotoğraf Kupasının Birincisinden Büyük Ayıp!

Kadınların her gün eşit ve adil muamele görmesi, kadına her gün saygı gösterilmesini vurgulayan bkz. İletişim kadınlarının başlattığı “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” temalı ödüllü fotoğraf kupasının birincisi değişti! Daha önce birinci olan kişi, yarışmanın açıldığı ilk günden itibaren tüm mecralarda duyurulmasına rağmen; kupa sonucunda ödülün kendisine nakit olarak verilmeyerek Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na bağış yapılacak olması nedeniyle fotoğrafını yarışmadan çekti. Böylece ikinci sıradan birinciliğe yükselerek kupada en iyi fotoğraf ödülünü kazanan isim, Bergama’da bir şehit cenazesi esnasında eylem yapan kadınları görüntülediği fotoğrafıyla İsmet Danyeli oldu. Kupanın ödülü olarak, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından işletilen ve kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik çalışan Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na yapılan 5.000 TL tutarındaki bağış ise İsmet Danyeli adına yeniden düzenlendi.

Fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşen “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” temalı fotoğraf kupasına 707 yarışmacı toplam 1.221 fotoğrafla katıldı. Oylaması 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlayan ve 12 gün süren kupanın sonucunu, fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirlerken tüm turlarda toplam 763 bin oy kullanıldı. “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” kupasında en iyi fotoğraf birincilik ödülünü kazanan kişinin fotoğrafını ödülün içeriği nedeniyle yarışmadan çekmesi üzerine, daha önce ikinci olan İsmet Danyeli birinci oldu. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na İsmet Danyeli adına 5.000 TL tutarında bağış yapılırken fotoğrafçıya bağış sertifikası ise önümüzdeki günlerde takdim edilecek.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı şiddetsiz bir dünya kurma hayaliyle çalışan bağımsız bir üst çatı kadın örgütü olan TKDF tarafından işletilen Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı (0212 656 96 96), Türkiye’de kadına karşı şiddetle mücadele konusunda, önleme ve müdahaleye yönelik olarak çalışan ilk ve tek acil yardım hattı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.