Kalben’nin Dikkat Çeken İlk Romanı “Eski Dünyanın Yangını” Raflarda Yerini Aldı

Müzisyen ve söz yazarı ve kadın hakları savunucusu kimliğiyle tanıdığımız Kalben, “Eski Dünyanın Yangını” adlı ilk romanını doğum tarihiyle aynı gün, 17 Ocak’ta dinleyici ve okurlarla buluşturdu. Eski Dünyanın Yangını aynı zamanda sanatçının kitapla eş zamanlı çıkan ve kitaptan ilhamla alınarak icra edilmiş son albümüne ve içerisinden bir parçaya da adını veriyor. Müzik ve edebiyat hayatında bir ilki gerçekleştiren başarılı isim Kalben’in ilk romanı Eski Dünyanın Yangını, Holden Kitap imzası raflarda yerini aldı.

Kalben İlk Romanını Eski Dünya Yangını Adıyla Çıkardı
Kalben & Eski Dünyanın Yangını

Müziğin, edebiyatın, dostluğun, sevginin, aşkın, özgürlüğün romanı!

Kalben bu ilk romanında birlikte büyüyen iki kadının (Kantante ile Koda) hikâyesini anlatıyor. Erkek egemen dünyada hayatta kalmaya çalışan kadınların mücadeleleri, hayalleri, sevme ve sevilme biçimleri üzerinde duruyor.

Koda ile Kantante yolları daha çocuk yaşlarda kesişen, erkek egemen dünyanın acıları ile büyüyen iki kadındır. Birbirlerine olan yakınlıkları ortak sevgilerden ve ortak eksikliklerden kaynaklanmaktadır daha çok. Aile kurumunun yarattığı travmalardan kurtulmaya çalışırlar. Büyüdüklerinde evden uzaklaşır, daha iyi bir yaşam için mücadele verirler. Oysa dışarısı da en az bir “yuva” kadar tehlikelerle doludur. Birlikte büyüyen iki arkadaşın yolları zamanla ayrılır. Ortalıktan bir anda kaybolan Kantante’nin nereye gittiğini, kimse bilmemektedir. Koda Kantante’nin günlüğünü bulur ve yazdıklarından yola çıkarak onu bulmaya çalışır.

ARKA KAPAK

“Sevmekle başladı her şey. Sevmekle bitecek.”

Annelerinin küskün ve hüzünlü gölgesinde yeryüzüne kök salmaya çalışırken birbirine yaren olan iki yalnız çocuğun şarkısı bu. Doğdukları ormanda kaybolmuş iki kadının insanı insanla kesip parçalayan bir dünyada kendi kendinin kahramanı olma macerası. Gerçek bir dostluğun romanı. Eski Dünyanın Yangını, küçük bir sahil kasabasındaki ilkokulda yolları kesişen, benzer acılardan müşterek bir gelecek yaratmaya çalışırken özgürlüğün keskin köşeleriyle yaralanıp ayrı yönlere sürüklenen Koda ve Kantante’nin “bütün katillere” vedası. Ev, aidiyet, aşk, dostluk, korkular ve yalnızlık üzerine yeni bir şarkı söylüyor Kalben. Sevmekle başlayan, sevmekle biten.

“Yaşamak, görmek, bilmek istiyorum bu bahçede. Göz ucuyla izlediğiniz bir kedi kadar neşeli oldunuz mu hiç? Sıcacık sarı kürkünüz, uzun havadar kuyruğunuz ve ihtiyacınız olan her şeyin müziğini işiten kulaklarınız var mı? Siz hiç, bir baltaya sap olamamış kedi gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü kediler öyle düşünmez. Biz, insan evlatlarına, ağaçlardan yonttukları baltaların sapları olmayı öğretiriz. İnsanları baltalaştırmayı severiz. İnsanı insanla keser, parçalarız.”

Eski Dünyanın Yangını
Yazar:
KALBEN
Editör: Baran Güzel
Kapak: Barış Şehri
Sayfa sayısı: 280
Fiyat: 50 TL
Barkod: 9786057415349

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.