Kayış Koptu!

Kayış Koptu!

NOKS, ADA ART desteğiyle; küratörlüğünü Volkan Kızıltunç’un üstlendiği, sanatçı ve elektronik müzik prodüktörü Sami Baruh’un video ve fotoğraf çalışmalarından oluşan ilk kişisel sergisi “KAYIŞ KOPTU!” ya 22 Mart-19 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sami Baruh, kuşaktan kuşağa aktarılan aile mesleği olan teneke kutu imalatçılığını, yaklaşık yarım asırdır hiç değişmeyen çalışma biçimini, aynı yerde bir ömür geçiren işçileri ve imalathaneyi bir arkeoloğun titizliğiyle ve fotoğraf, video, ses gibi farklı disiplinleri kullanarak belgeliyor.

Atölyede geçirdiği zaman içerisinde manuel makineleri, onları seri bir şekilde çalıştırmakla yükümlü işçileri sessiz bir gözlemci gibi kaydeden Baruh, kendisini dedesi Samuel Baruh’un kurduğu ve halen babasının işlettiği atölyeyi kaydetmeye adayarak, makineler ve insanlar arasındaki ilişkiyi bize soyut ve şiirsel bir dille yansıtıyor.

Çocukluğunu geçirdiği ve kendisinin de zaman zaman çalıştığı bu atölyede dinlediği endüstriyel gürültüyü müzik üretiminin ilhamı olarak gören Baruh, izleyiciyi endüstrinin ve üretimin en temel nesneleri olan makinelere bakmaya, onları dinlemeye çağırıyor.

Baruh’un “Kayış Koptu!” sergisi bir yandan nostaljik olmayan melankoliyi, seri üretim ve zaman ilişkisini, yıllarca aynı mekanda yaşayan ve çalışan kişilerin duygu durumlarına dair ipuçlarını barındırırken, mekanik üretim ve insan/makine ilişkisinin denge ve dengesizliği üzerine de düşündürüyor. Sanatçının bakışı, atölyedeki insanlara, nesnelere ve emeğe bir saygı içerirken, serginin ismi izleyiciye üretimin askıya alındığı, düzenin bozulduğu, zamanın uçup gittiği bir uzay-mekana davet ediyor.

1974 yılında İstanbul’da doğan Sami Baruh, 1990 yılından itibaren amatör olarak fotoğraflarını sergilemeye başladı. 1991 yılında Galeri Rehber Dergisi, 2. Genç Yetenekler Sergisi ile ilk grup sergisine katılan Baruh, fotoğraf, video, illüstrasyon, sahne/müzik performansı ve ses tasarımı gibi farklı disiplinlerde üretimlerini sürdürdü. 2008 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1995-2008 yılları arasında aktif olan deneysel elektronik müzik kolektifi Etnik Sentetik’in kurucuları arasında yeralan Baruh, 2004 yılında prodüktörlüğünü yaptığı ilk albümü “Selülozik”i, 2007’de “The Rest Of”u, 2010’da “Learning to Shut Up”ı ve 2018’de “Time Out” isimli single’ını yayınladı. Sanatçının 2018 yılında yayınlanan ve lansmanını İstanbul ve Berlin’de yaptığı “Etnik Sentetik Selected Works 1995-2006” isimli uzunçaları Igloo Magazine, The Attic Magazine ve Bant Magazin’in 2018 yılının en iyi plakları listelerinde yer aldı. Sami Baruh, bu yıllar içerisinde İstanbul’da sayısız gece kulübünde sahne aldı.

2014 yılında Open Studio Days, 2015 yılında Prizma Art Space ve 2019 yılında MSGSÜ Tophane-i Amire’de “Atış Serbest 5” gibi sergilerde fotoğraf ve illüstrasyon çalışmalarını sergileyen Sami Baruh İstanbul’da yaşamaya ve üretmeye devam ediyor.

Sergi açılışında, NOKS Books’un ikinci yayını olan “Sami Baruh / KAYIŞ KOPTU!” kitabının lansmanı da gerçekleşecek.

Açılış: 21 Mart Cumartesi saat 18:00

Canlı Performans: 21 Mart 2020 saat 21:30 ZOR, Kadıköy


NOKS Bağımsız Sanat Alanı

Talimhane sokak No:19B Yeldeğirmeni, Kadıköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir