“Kırık Kameralar” Gösterim Programı Devam Ediyor

5 Broken Cameras
5 Broken Cameras

“Kırık Kameralar” gösterim programı Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ediyor. Salt’ın Kırık Kameralar gösterim programında, Filistin’de yaşanan kayıpları gündeme getiren kısa ve uzun metrajlı filmler yer alıyor. Çatışmalı bir coğrafyanın görsel kaydını tutan seçki, sömürgeciliğin toplumsal, politik ve ekolojik boyutlarını irdeliyor.

25 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek We No Longer Prefer Mountains [Artık Dağları Tercih Etmiyoruz], Filistinli sanatçı ve yönetmen Inas Halabi’nin ilk uzun metrajlı filmi. Dürzî topluluğunun işgal altındaki Filistin topraklarında yaşamını odağına alan 2023 yapımı film, baskı ve kontrolün şekillendirdiği bir coğrafyayı ev içi mekânlar ile kamusal alanlardaki karşılaşmalar üzerinden tasvir ediyor.

27 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’te Filistinli çiftçi Emad Burnat’ın İsrailli yönetmen Guy Davidi’yle bir araya gelerek çektiği 5 Broken Cameras [Beş Kırık Kamera], saat 17.00’de ise CAMP kolektifinin Al jaar qabla al daar [Kapımızdaki Komşu] filmi izleyiciyle buluşacak. Program, saat 18.30’da kısa film seçkisinin gösterimiyle sona erecek. 2012 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Belgesel Yarışması bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve 2013 yılında 85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel Film dalında aday gösterilen 5 Broken Cameras [Beş Kırık Kamera], Bil’in’deki şiddetsiz direniş hareketi sırasında Filistinli bir ailenin yaşadıklarını aktarıyor. Al jaar qabla al daar [Kapımızdaki Komşu], Doğu Kudüs’te yaşayan sekiz Filistinli ailenin, çatılarında bulunan CCTV güvenlik kameralarına kaydettikleri görüntüleri tanıklıklarla birleştiriyor. Gözetim sistemleriyle kamusal ve özel alan arasındaki sınırları irdeleyen film, tecrit ve kontrol mekanizmalarına dikkat çekiyor. Kısalar seçkisinde ise Muhammad Nour ElKhairy’nin P is for Palestine [Filistin’in F’si], Wisam Al Jafari’nin Ambience [Ambians] ve Samira Badran’ın Memory of the Land [Toprağın Hafızası] filmleri yer alıyor.

Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek ücretsiz gösterimlerin ardından tüm filmler, 29 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Ayrıntılı bilgi için: saltonline.org.

Kırık Kameralar Gösterim Programı

We No Longer Prefer Mountains [Artık Dağları Tercih Etmiyoruz], Inas Halabi, 2023, 96′
25 Nisan Perşembe, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
29 Nisan-5 Mayıs, saltonline.org

5 Broken Cameras [Beş Kırık Kamera], Emad Burnat ve Guy Davidi, 2011, 94′
27 Nisan Cumartesi, 15.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
29 Nisan-5 Mayıs, saltonline.org

Al jaar qabla al daar [Kapımızdaki Komşu], CAMP (Shaina Anand ile Ashok Sukumaran, Shereen Barakat, Nida Ghouse, Mahmoud Jiddah, Mahasen Nasser Eldin, Aarthi Parthasarathy), 2011, 60′
27 Nisan Cumartesi, 17.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
29 Nisan-5 Mayıs, saltonline.org

Kısalar

P is for Palestine [Filistin’in F’si], Muhammad Nour ElKhairy, 2018, 3′
Ambience [Ambians], Wisam Al Jafari, 2019, 15′
Memory of the Land [Toprağın Hafızası], Samira Badran, 2017, 13′
27 Nisan Cumartesi, 18.30, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
29 Nisan-5 Mayıs, saltonline.org

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar