Deq, Aşkın Tendeki Yansıması “İZ” Belgeseli Grand Pera’da

Aşkın Tendeki Yansıması 'İZ'
Aşkın Tendeki Yansıması ‘İZ’

Güneydoğu Bölgesinin tarihine dayanan geleneksel motiflerden sanatın sınırlarını zorlayan zorlu tekniği ile “Deq”, dövme camiasında gelenek ve yeniliğin kaynaşmasını sağlıyor. Tattoom Gallery sponsorluğundaki antropolojik derinliği olan bu belgesel, dövmenin yapılışı ve mürekkebin hazırlanışına kadar dövme yapmanın zorlu sürecine tanık oluyor.

Tattoom Art Gallery sponsorluğunda düzenlenen ünlü Antropolog Ahmet Yavuklu’nun “Deq” belgeseli, gelen izleyicilerin soru – cevapları ile son bulacak.

“Deq”; uygulayıcılarının ve bölge halkının becerilerini, özverilerini ve ruhani ihtiyaçlarını vurguluyor. Kadim Kültür Deq, kişisel bir ifade biçimi olmanın ötesinde, bireysel kimlikleri, inançları ve kültürel bağları yansıtan görsel anlatılar olarak da hizmet vermektedir. Deq, Güney Doğulu kadınların ve erkeklerin derilerine kazınmış sayısız hikayeyi gün yüzüne çıkararak bölgedeki vücut sanatıyla ilgili köklü kültürel önemi ve toplumsal algıları ortaya çıkarıyor.

Antropolojik derinliği ile geleneksel ‘Deq’ kültürüne köprü olan ‘İz’ belgeselinin ilk gösterimi 26-27-28 Nisan tarihlerinde Emek Sahnesi Grand Pera’da .

14.00 kapı açılış
14.30 belgesel gösterimi
15.15 seminer + soru cevap

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar