Koray Ariş “Farklı Sesler” Sergisi Öktem Aykut’ta Açıldı

Koray Ariş, "Farklı Sesler"
Koray Ariş, “Farklı Sesler” sergi yerleştirmesi, Öktem Aykut, 2023

Koray Ariş‘in “Farklı Sesler / Different Sounds” isimli kişisel sergisi Öktem Aykut‘ta kapılarını açtı. “Farklı Sesler” 29 Nisan 2023 tarihlerine kadar ziyarete açık kalacak.

Farklı Sesler, Koray Ariş’in 2018 yılında başladığı yeni bir eser ailesini bir arada sunuyor. 11 büyük ebatlı heykel, onlara eşlik eden benzer formlardaki daha küçük ebatlı çalışmalarla beraber, neredeyse tek bir yerleştirme oluşturacak şekilde mekana yayılıyor. Heykeller, Ariş’in form dilinde yeni arayış ve denemeleri görünür kılıyor.

Farklı Sesler aynı zamanda Ariş’in 2015 yılında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleştirdiği Ahenk / Vurmalı Heykeller isimli sergisinin bir devamı niteliğinde. Sanat kariyerinin ilk günlerinden beri izleyiciyi eserlerine temas etmeye davet eden Ariş’in özellikle son on yıldır ürettiği eserleri; ziyaretçilerin dokunarak çıkartacakları ses ve tınılarla da deneyimleniyor.

Farklı Sesler’de yer alan heykellerin bir bölümü ilk olarak Eylül 2022’den Şubat 2023’e Selen Ansen küratörlüğünde Meşher’de sergilenen Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? isimli sergide gösterildi.

Koray Ariş Hakkında

Koray Ariş, 1944 senesinde kendisi gibi Güzel Sanatlar Akademisi (Sanayi-i Nefise Mektebi) mezunları
annebabası Nezihe ve Latif Ariş’in oğlu olarak dünyaya geldi. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü Şadi Çalık Atölyesinden 1968 yılında mezun oldu. Devlet bursu ile gittiği Roma’da 1969 – 1971 yılları arasında Emilio Greco atölyesinde çalıştı, ardından kendi heykel atölyesini sürdürdü. İstanbul’a döndüğü 1975 yılından 1977 senesine dek Akademi’de öğretim üyeliği görevini üstlendi. 1977 yılında bu görevinden ayrılarak bağımsız çalışmalarına ağırlık verdi. Özellikle deri, kösele, ahşap, bronz ve kurşun malzemelerini kullanarak ve erken dönem beden temsillerinden yola çıkarak geliştirdiği soyut formlar ile tamamen kendisine has bir modern heykel dili oluşturdu. Ariş, yurtiçi ve yurtdışında, özellikle İstanbul ve Roma’da tek kişilik sergiler açtı; eserleri uluslarası kamu ve özel koleksiyonlara dahil edildi. 1978 senesinden beri çalışmalarını Çatalca’daki atölyesinde sürdürmektedir.


Öktem Aykut

Meşrutiyet Caddesi, No:99, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar