Loreena McKennitt
Loreena McKennitt

Loreena McKennitt, Dünya Turnesi Kapsamında Türkiye’de!

23 Mayıs 2024
Loreena McKennitt
Loreena McKennitt

30 yılı aşan kariyerinde “Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 20 milyona yakın albüm satan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, yepyeni albümü “The Road Back Home” ardından çıktığı “The Mask and Mirror 30.Yıl Turnesi” kapsamında Pasion Turca organizasyonuyla kariyerinin en özel şarkılarını İzmir, Ankara ve İstanbul konserleri ile dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Loreena’nın 2024 yılında yayınladığı yepyeni albümü “The Road Back Home” sanatçının köklerine kariyerinin başlangıcına, folk dünyasındaki ilk günlerine ve folk dünyasının karakteristik topluluk kültürüne bir tür müzikal geri dönüşü yansıtıyor. 10 şarkıdan oluşan albüm dijital platformlar yanında cd ve plak olarak da dinleyici ile buluşuyor.

Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da da en çok satanlar arasına girmeyi başardığı albümleri ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, 2018 yılında yayınladığı “Lost Souls” (Kayıp Ruhlar) albümü ile de büyük beğeni kazanmış ve ülkemizde de hayranlarıyla buluşmuştu.

Albüm Hint-Avrupa kökenli kavimlerden Bedeviler’e uzanan çağdaş fikirlerin zengin ve eklektik bir sunumu niteliğinde. Nyckelharpa (İsveç halk çalgısı), ud, kanun, Flamenko gitar, vurmalılar gibi çeşitli enstrümanlarla bezeli albümde Loreena McKennitt vokallerin dışında piyano, klavye, akordeon ve arp çaldı.

Mart 2019’da Loreena, dünyanın en ikonik mekanlarından biri olan Royal Albert Hall performansını “Live At The Royal Albert Hall” albümünü dinleyiciye sundu. Aralık 2022’de “Under A Winter’s Moon” albümünü dinleyici ile buluşturan sanatçı albümün yapımcılığını üstlenmesinin yanı arp, klavye ve akordeon da çalıyor.

Dört kıtada altın, platin ve multi-platin satış rakamlarına ulaşan Loreena McKennitt, büyüleyici kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görüldü, Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterildi.

McKennitt müzikal çalışmalarının yanı sıra 1985’te kurduğu bağımsız plak şirketi Quinlan Road’da pazarlamadan promosyona tüm çalışmaları yürüttüğü şirketiyle müzik endüstrisinde başarılı iş kadını unvanını da kazandı.

Loreena McKennitt, Pasion Turca organizasyonu, Star TV, NTV ve Power Fm medya sponsorluğunda kariyerinin en özel şarkılarını İzmir, Ankara ve İstanbul’daki hayranları için seslendirecek.

30 Haziran 2024- İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu- 21.00
1 Temmuz 2024- Ankara Atılım Üniversitesi Atılım Sahne- 21.00
2 Temmuz 2024- Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu- 21.00

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali
Önceki

24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor!

Muhteşem İsyankârlar
Sonraki

Muhteşem İsyankârlar, Ayrıntı Yayınları’ndan Çıktı!

Kaçırmayın!

LUKA, "Troya" sergisi, London Art Space, 2023

Sanatçı LUKA Troya Efsanesini Kanada’ya Taşıdı

Anadolu’nun kültürel değerlerini eserlerine yansıtan sanatçı ve öğretim üyesi LUKA,

“Senin Adın Corona Olsun” Kitabı Üzerine Umur Talu İle Söyleşi

Umur Talu’nun “Senin Adın Corona Olsun” kitabı Literatur Yayıncılık tarafından