Melek Zeynep Bulut
Melek Zeynep Bulut

Melek Zeynep Bulut’a İtalya’dan Ödül!

3 Haziran 2024
Melek Zeynep Bulut
Melek Zeynep Bulut

Melek Zeynep Bulut, Avrupa’nın en prestijli tasarım ödüllerinden A’ Design Award & Competition‘ı kazandı. Bulut, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri “Açık Yapıt” ile her yıl Milano yakınlarında Como’da düzenlenen, dünyanın her yerinden yüzlerce sanatçı ve tasarımcının katıldığı A Design Award’ın “Fine Arts & Arts Installation Design” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Dünyanın en büyük ve yaygın uluslararası tasarım ödüllerinden biri olarak tanımlanan A’ Design Award & Competition, 2023 – 2024 tasarım yarışmasının sonuçlarını duyurdu. Ödül alan her bir tasarım, 278 kişilik tanınmış akademisyenler ve etkin tasarımcılardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından dikkatlice değerlendirildi. Kazananlar, İtalya’da Temmuz ayında gerçekleştirilecek gala gecesi ve törenine katılarak ödüllerini alacaklar ve ayrıca “yılın en iyi tasarımları” sergisine katılabilecekler.

Melek Zeynep Bulut "Açık Yapıt" Yerleştirmesi 2023, Somerset House
Melek Zeynep Bulut “Açık Yapıt” Yerleştirmesi 2023, Somerset House

“Açık Yapıt”, Haziran 2023’te London Design Biennale’detarihi Somerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek Public Award’ı kazandı ve çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından “Son Anıt” olarak yorumlanarak sergilendiği ilk günden itibaren uluslararası basında önemli bir yer edindi. Bu etkili serginin hemen ardından Londra Tasarım Festivali’nde tarihi Thames Nehri üzerinde kürasyonunu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirleyerek bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilendi ve bu sergi ile rekor bir ziyaretçi ağırlayarak son yılların en etkili işlerinin listelendiği “The Red Book”a girdi. Son olarak Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer eğreti, teatral bir anıt olarak ziyaretçilerle buluştu. Açık Yapıt; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı bugünlerin teatral bir anıtı olarak giderek sembolleşiyor.

https://sanatokur.com/melek-zeynep-bulut-ile-soylesi

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Cem Demirel'in "Başka" Sergisi Galeri A'da!
Önceki

Cem Demirel’in “Başka” Sergisi Galeri A’da!

Nart Ateşi
Sonraki

Mecidiyeköy Sanat’ta Yeni Sergi: Nart Ateşi

Kaçırmayın!

Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergisi

“Ya bir yol bulacağım, ya da yapacağım” Ama Nasıl?

“Aut viam inveniam aut faciam” / “Ya bir yol bulacağım,
“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” Sergisi

“10: Soyutlamalar, İmalar, Mütalaalar” İMALAT-HANE’de Açıldı

İMALAT-HANE yeni sezona Duygu Demir küratörlüğünde, Türkiye’nin son 10 yılına