Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar
Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar

Meşher’in Özel Etkinlik Serisi Boğaz’da Devam Ediyor

26 Mayıs 2024
Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz
Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz

Meşher’in Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında düzenlediği “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, 1 Haziran’da İstanbul Boğazı’nda yapılacak yunus ve kuş gözlemiyle devam ediyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle teknede gerçekleşecek ücretsiz etkinlik boyunca katılımcılar, Boğaz sakinlerinden yunus ve kuş türlerini gözlemleyerek bilgi edinme şansı bulacak.

İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, ziyaret tarihi 29 Eylül’e dek uzatılan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında düzenlediği etkinliklere devam ediyor. “Bir Şehrin Üç Hikâyesi: Sokaklar, Gökyüzü ve Deniz” isimli etkinlik serisi, ilhamını sergideki eserlerde manzaraya eşlik eden canlılardan alıyor. İstanbul’a, şehrin havada, karada ve denizde yaşayan sakinlerinin gözünden bakmaya dair bir düşünme imkânı sunuyor.

Mart ayında Ceyda Torun’un yapımcılığını üstlendiği Kedi belgeselinin gösterimiyle başlayan etkinlik serisi, İstanbul Boğazı’nda düzenlenecek yunus ve kuş gözlemiyle sürüyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle teknede gerçekleşecek ücretsiz etkinlik, 1 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da Beykoz Korusu’nun önünden hareketle başlayacak. Yaklaşık dört saat sürmesi planlanan etkinlik Boğaz’ın kuzey kıyılarında yapılacak gözlemin ardından yine Beykoz’da son bulacak.

İstanbul’a havadan ve denizden bakış

Denizde yaşayan, gökyüzünde süzülen canlıların İstanbul’u nasıl deneyimlediğinin gözlemleneceği etkinlik boyunca katılımcılar, İstanbul Boğazı’nda yaşayan çeşitli yunus türleri ile yelkovan kuşu gibi birçok kuş türünü izleme fırsatı bulacak, TÜDAV uzmanlarından bu canlılar hakkında bilgi alacaklar. Tur güzergâhı üzerindeki sayılı geleneksel dalyan balıkçılığı alanları da katılımcılara tanıtılacak.

İstanbul’un siluetine bir uçtan bir uca bakmaya davet eden Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi kapsamında şehre alternatif bir bakış imkânı sunacak etkinliğin kayıtları, kayit@mesher.org e-posta adresinden yapılabilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Photo credit: Edmon Sefer, 2023
Önceki

“Usta Ellerin Sihri” Sergisi 29 Mayıs’ta Depo’da Açılıyor!

Selin Sümbültepe
Sonraki

Selin Sümbültepe’nin Yeni Şarkısı “Derbest” Yayında!

Kaçırmayın!

Unorthodox - Ariel Rivka Dance

Zeynep Uğur ile Istanbul Fringe Festival Üzerine Söyleşi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak
Özlem Çetin

Portfolyo: Özlem Çetin

1985 yılında İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünden 2013