Photo credit: Edmon Sefer, 2023
Photo credit: Edmon Sefer, 2023

“Usta Ellerin Sihri” Sergisi 29 Mayıs’ta Depo’da Açılıyor!

26 Mayıs 2024

Bolis Lusadu Fotoğraf Kolektifi tarafından hazırlanan Usta Ellerin Sihri sergisi 29 Mayıs’ta Depo’da açılıyor.

Kolektifin bir yıldır üzerine çalıştığı bu belgesel fotoğraf projesi yiten mesleklere ve tükenen bir topluma odaklanıyor. Teknolojik dönüşümlerle birlikte emekçilerin görünürlüğünü yitirmeye başladığı İstanbul’da Ermenilerin nüfusu da hızla azalıyor. Bu iki gelişmeyi bir arada ele alan Lusadu, şehrin son Ermeni ustalarını fotoğraflayarak önemli bir arşiv oluşturuyor. Kolektif, farklı mesleklerden insanları atölyelerinde ziyaret edip fotoğraflarını çekerek, kuyumculuk, demircilik, dericilik, terzilik, tamircilik, saatçilik, ciltçilik, şapkacılık, diş teknisyenliği, marangozluk ve tornacılık gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren son İstanbullu Ermeni ustaların kaydını tutuyor.

Arman Camgözoğlu, Berge Arabian, Dikran Dülgeryan, Edmon Sefer, Garo Miloşyan, Mıgırdiç Arzivyan, Nuran Akkaya ve Sarkis Baharoğlu‘nun fotoğraflarını bir araya getiren sergi, Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.

Bolis Lusadu Kolektifi Hakkında:

Ocak 2023’te İstanbullu profesyonel ve amatör Ermeni fotoğrafçıları buluşturmak amacıyla kuruldu. Lusadu’nun öncelikli amaçları arasında, aynı kimliği paylaşıp fotoğrafçılıkla ilgilenenler arasında dayanışmayı arttırmak ve ortak projeler gerçekleştirmek bulunuyor. Ermeni toplumu içerisinde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını sağlamak, İstanbul’daki kültür-sanat ortamının gelişimine katkı sunmak, paylaşıma dayalı atölyeler düzenlemek ve yeni fotoğrafçıların yetişmesine destek olmak da kolektifin hedefleri arasında. Lusadu, ilerleyen aşamalarda, kendi imkanlarıyla ayakta durabilen bir organizasyona evrilerek, Ermeni fotoğrafçıların eserlerinden bir arşiv ve koleksiyon oluşturmayı da arzuluyor.

Nil Has

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

“Self- Icon “ 62x156 cm Oil on Canvas With a Polyptych Composition, Ülkü Yılmaz
Önceki

Ülkü Yılmaz’ın “Unnamed” Adlı Sergisi Decollage Art Space’te

Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar
Sonraki

Meşher’in Özel Etkinlik Serisi Boğaz’da Devam Ediyor

Kaçırmayın!

İBB Kent Orkestrası

“Semtimde Orkestra” Konser Serisi Başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Orkestralar Müdürlüğü,
POSITINS Berlin, 2023, Anna Laudel

Anna Laudel Yeni Sezona İki Fuarla Giriş Yapıyor

Anna Laudel, İstanbul, Bodrum ve Düsseldorf galerilerindeki zengin sergi programına