“Self- Icon “ 62x156 cm Oil on Canvas With a Polyptych Composition, Ülkü Yılmaz
“Self- Icon “ 62x156 cm Oil on Canvas With a Polyptych Composition, Ülkü Yılmaz

Ülkü Yılmaz’ın “Unnamed” Adlı Sergisi Decollage Art Space’te

25 Mayıs 2024

Ülkü Yılmaz’ın “Unnamed” adlı kişisel sergisi 30 Mayıs 2024 tarihinde Decollage Art Space‘te. “Unnamed” 7 Temmuz 2024’e kadar ziyaret edilebilir.

Decollage Art Space’de açılacak yeni solo sergisi “Unnamed”de sınırlamalar ve yönlendirmeler olmaksızın, kelimelerin yetmediği duyguları işleri üzerinden, estetik kaygıdan ziyade güçlü bir dışavurumla, kendini ifade etme biçimi olarak bizlere aktarmaktadır.


ÜLKÜ  YILMAZ
“Unnamed”
30 Mayıs 2024

“Kelime dağarcığımız çok fakir olduğu için
hayatta başımıza gelen pek çok şey isimsiz kalır…”
John Berger

Ülkü Yılmaz; siyah ve beyazı ama en çok siyahı ruhunun bir bütünü ve yansıması olarak görür. Siyahın ifade ettikleriyle – gerek kendi hayatında gerek sanat hayatında – anlatım dilini oluştururken, rengin gücünden beslenir. Onun resim dilinde farklı renge pek yer yoktur. Sonsuz merak uyandıran zifiri bir karanlık, umut taşıyan yalın bir beyaz, geçmişin yaşanmışlığını hissettiren sarımsı kahve, bazen de biraz kırmızı… Farklı medyumlarda, farklı form ve tekniklerde ya da farklı sunuşlarda, kendini tekrar tekrar anlatmaya büyük bir tutkuyla devam eder. Onun resimlerine bakarken; sanat restorasyonu disiplininden gelen bir sanatçı olarak bilgi ve birikimini, sanat tarihinin önemli resimlerinin restorasyonuyla ustalaştığı pratiğini göz ardı etmemek gerekir.

Resimlerinde sembolist öğeler kullanan Ülkü Yılmaz kendini ifade etmek için uzun cümlelere, süslü imajlara ihtiyaç duymaz. Yalın bir dil ile göstergelerden yola çıkarak izleyiciye en iyi bildiği ve tanıdığı kişi olan kendi görseli üzerinden duyguyu verir. Çoğu zaman kurukafa ve kalp tutan bu görsel söylemek istediklerini yarattığı hissiyat ve temsiliyet üzerinden izleyiciye samimiyetle hissettirir. Resim diliyle iletişim kurup, resimleriyle sözlerini iletir.

Decollage Art Space’de açılacak yeni solo sergisi “Unnamed”de sınırlamalar ve yönlendirmeler olmaksızın, kelimelerin yetmediği duyguları işleri üzerinden, estetik kaygıdan ziyade güçlü bir dışavurumla, kendini ifade etme biçimi olarak bizlere aktarmaktadır. Konservasyon için “Geçmişe bir gelecek vermektir.” diyen Ülkü Yılmaz bu sergisinde sanat tarihinin ikonik simgelerini kullanarak geçmişin referanslarını bugün kendi üslubuyla yoğurup – biraz ironik ama asla romantik bir anlatımla değil –  temsiliyet üzerinden yeni bir söylem oluşturmaktadır. Kadın, beden, zaman, yaşam ve ölüm gibi kavramları; acı, öfke, üzüntü, hayal kırıklıkları gibi duygularla birleştirir. Işık, gölge ve renk kullanımı dramatik etki ile insanı sararken, resimlerinde kullandığı antik çerçevelerle yaşanmışlık hissi  ve mekan – bütünlük ilişkisi izleyiciyi bir zeitgeist içine sokmaktadır.

Sergi metni çok değerli Esin Kocuk tarafından kaleme alınmıştır.

Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Aykan İlkan
Önceki

Aykan İlkan’ın Yeni Teklisi “Deliyim Bu Gece” Yayında!

Photo credit: Edmon Sefer, 2023
Sonraki

“Usta Ellerin Sihri” Sergisi 29 Mayıs’ta Depo’da Açılıyor!

Kaçırmayın!

Ayça Ay, Bir Takım Çıkış Kapıları, Kağıt Üzerine Karışık Teknik, 2023

Ayça Ay’ın “bir garip rüya rengiyle” Sergisi Odd Art Space’te

Tekirdağ’ın ilk bağımsız sanat mekânı Odd Art Space, 03 Şubat
Gevende

Gevende 20.Yıl Performansı ile Zorlu PSM’de

Türkiye’nin alternatif müzik sahnesinin köklü isimlerinden Gevende, dünyanın dört bir