Metin Kalkızoğlu
Metin Kalkızoğlu

Metin Kalkızoğlu’un “Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” Sergisi Galeri/Miz’de

15 Eylül 2023
Metin Kalkızoğlu
Metin Kalkızoğlu

Galeri/Miz, 4 Ekim – 30 Ekim 2023 tarihleri arasında hipergerçekçi portreleri, minimal anlatımı ve figürler içeren peyzajları ile tanınan Metin Kalkızoğlu’nun “Bugün Önemli Bir Şey Olmadı.” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

4 Ekim – 30 Ekim 2023 tarihleri arasında Galeri/Miz’de yer alacak kişisel sergide, sanatçı Metin Kalkızoğlu’nun tuval ve kağıt üzerine akrilik tekniğiyle ürettiği eserler bulunuyor. Kalkızoğlu’nun sergisinin odağında, izleyiciyi ilk bakışta fotoğraf olduğu yanılsamasına düşürecek, sade ama detaylı eserler yer alsa da sanatçının izleyiciyle oynadığı oyun, aslında her hipergerçekçi tabloda karşılaşılabilecek bu basit yanılsamanın ötesine geçiyor. Az sayıda figür içeren resimlerin minimalliği ve bu minimalliğin yansıttığı sadelik, izleyicinin bu figürlere sembolik anlamlar yüklemesini sağlıyor. Sanatçının önceki sergileri ile karşılaştırıldığında ise figürlerin detayları dikkat çekici bir hal alıyor.

Metin Kalkızoğlu’nun minimal çalışmalarında resmettiği dingin ve yalın atmosfer, fotoğrafın yanı sıra bazen de hareketsiz bir film sahnesini andırarak izleyiciyi boyutsal bir ikilemin ortasında bırakıyor. Eserlerdeki uçsuz bucaksız, karlarla kaplı araziler, bu arazilerde kulübesinin önünde oturan ya da duran bir insan, nerden gelip nereye gittiği bilinmeyen otomobiller, kaçmadan ya da ölmeden önce son bir bakış atan yabani hayvanlar, avcı mı yoksa av mı olduğu anlaşılmayan tekinsiz insanlar; izleyende yalnızlık, kaçış, uzaklaşma ve belki biraz da tekinsizlik temalarını ya da duygularını uyandırsa da, bu tekinsiz atmosfer aynı zamanda izleyende garip bir huzur hissi doğuruyor. Birden fazla hissiyatı bir arada yaşayacağımız bu sergide, Kalkızoğlu sizleri de kendi anlamlarınızı üretmeye davet ediyor.


Galeri/Miz

Hüsrev Gerede Caddesi No:64 Deniz Apt.  Teşvikiye / Şişli / İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Sevinç Altan, İsimsiz (Keşiş Yengecinin Evi), 2023, Kağıt üzerine karışık teknik, 102 x 227,5 cm
Önceki

Sevinç Altan Kişisel Sergisi Galeri Nev İstanbul’da

Serap Beyhan Özergin
Sonraki

Portfolyo: Serap Beyhan Özergin

Kaçırmayın!

Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası

Dijital Sanatta Şimdi: Oyun Odası

Küratörlüğünü Zeynep Arınç ve Güven Çatak’ın üstlendiği sergi, 26 Mart
Mina Taka

31. İstanbul Caz Festivali Kadıköy Sahnelerine Yayılıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştirilen