Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergisi
Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergisi

Murat Ateşli’nin “Denemeler II” Solo Sergisi

15 Kasım 2023
Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergisi
Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergisi

Ankara’da klasik ile çağdaş sanatı sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşturmak amacıyla kurulan Mira Koldaş Art Gallery’de, Küratörlüğünü Berna Demirhan’ın yaptığı Murat Ateşli “Denemeler II” solo sergisinde sanatçının, Denemeler II Sergisi’nin başlığı ve içeriği, 16. yüzyılın önemli yazar ve düşünürlerinden Michel de Montaigne’nin Denemeler adlı ünlü metninden esinlenerek oluşturulmuştur. Bu konuda izleyici ile buluşan Murat Ateşli “Denemeler II” Solo Sergi, 16 Kasım – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında sürecektir. Yıldızevler Mahallesine bağlı Şehit Mustafa Doğan Caddesi üzerinde 41/A numaralı adresinde gerçekleşiyor ve sanatseverleri bekliyor.

Montaigne’in de belirttiği gibi; gerçeklik, her an değişen ve akış halinde olan bir şeydir ve bu gerçekliğe ulaşabilmek için bireyin patika bulmak yerine, patikayı oluşturan taşları takip etmesi gereklidir; bu patika cehenneme giden yol olsa bile. Sanat yapıtlarını oluştururken sanatçı kendi yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkarmak için deneyimlerini, duyumsamalarını ve deneysel yaklaşımlarını -tıpkı gerçekliğe giden patikayı oluşturan taşlar gibi- önemli ölçüde kullanır.

Denemeler, cesur olmayı gerektirir; yeni fikirleri keşfetmek ve deneyimlemek için cesaretli bir tavır sergilenmelidir. Denemeler, bildik yolların ötesine geçmeyi hedefler; insanlık tarihinin büyük gelişmeleri -ki sanat alanı da buna dahildir- hatalar, tesadüfler ve saçmalamalarla doludur. Denemeler sürecinde hatalar kaçınılmazdır; hatalardan korkulmaz, onlardan öğrenerek ve büyüyerek ilerlenir. Her bireyin benzersiz bir bakış açısı vardır; Denemelerde kendinizi ifade eden özgün bir perspektif bulunmalıdır. Denemelere sınırlar koymaktan kaçınarak ve yaratıcılığımızı kullanarak, mevcut kalıpları aşma cesareti gösterilmelidir. Denemeler, içimizdeki keşfedilmemiş potansiyeli ortaya çıkarır. Denemeler, diğerlerine ilham vermeyi hedefler; sergideki yapıtlar aracılığıyla başkalarına da cesaret vererek, onları kendi denemelerine teşvik eder.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Süleyman Engin, "Yalancı Bahar"
Önceki

Süleyman Engin’in “Yalancı Bahar” Sergisi İçin Son Günler!

İsimsiz, kumaş üzeri asit müdahale, 49x 40 cm , 2023
Sonraki

Nurdan Unus’un “Sınırlar Arasında” Solo Sergisi

Kaçırmayın!

İlyun Bürkev

İlyun Bürkev’e Philadelphia Müzik Festivali Birinciliği Ödülü!

Genç yetenek İlyun Bürkev, müzik dünyasına damga vurarak uluslararası alanda
Güçlü Öztekin, gorliboyli, 2023, 100 x 176 cm

Güçlü Öztekin’in Kişisel Sergisi Dirimart Pera’da

Dirimart, Güçlü Öztekin’in 9 Kasım–10 Aralık 2023 tarihleri arasında Dirimart