Müzede Açıkhava Film Gösterimleri 18 Ağustos’ta Başlıyor

İstanbul Modern
İstanbul Modern’nin yeni binasının tasarımı Renzo Piano imzasını taşıyor.

İstanbul Modern Sinema’nın Türk Tuborg’un katkılarıyla “Boşluğa Dikkat” adlı uluslararası yeni bir projeye başlıyor.

Kadın sinemacılara daha fazla alan açmayı hedefleyen projenin ilk etkinliği beş filmlik bir açıkhava gösterimi olacak

İstanbul Modern Sinema’nın “Boşluğa Dikkat” adlı yeni uluslararası projesi, sinema sektöründe faaliyet gösteren kadınlara daha fazla alan açmayı hedefliyor. Ustalık sınıfı, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğin yer alacağı proje, 18- 25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek beş filmlik açıkhava gösterimleriyle başlıyor. İran’dan Şili’ye, kişisel ve toplumsal tarihlerin kesiştiği kadın yönetmenlerin filmlerinden oluşan program konukların katılımıyla gerçekleşecek.

“Boşluğa Dikkat” projesinin kadınların sinema sektöründeki fırsat ve temsil eşitliğinden uzak tablosunu yansıtmak amacıyla hazırlandığını belirten İstanbul Modern Film Küratörü Müge Turan, “Boşluğa Dikkat, sinemadaki kadınların ürettiği işlerden, verdikleri mücadelelerden ve aslında bir diyalog ortamından oluşacak. Biz bu projeyi Türk Tuborg’un katkısıyla uluslararası bir etkinlik serisi olarak planladık. Atölye çalışmaları, sektörün farklı bileşenlerinin katılımıyla söyleşiler ve yabancı konukları ağırlayacağımız ustalık sınıfları olacak” dedi.

Next She / Sıradaki Kız
Next She / Sıradaki Kız

Düet (Türkiye), 1976 (Şili, Arjantin), Sıradaki Kız (Güney Kore), Bir Ailenin Röntgeni (İran) ve Hırçın (İngiltere) filmlerinin izleyiciyle buluşacağı açık hava sinema gösterimleri müzenin dış etkinlik alanında saat 21.00’da gerçekleşecek.

Yönetmenlerin katılımıyla film gösterimleri

Açıkhava gösterimleri İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın yönettiği iki genç sporcunun hikâyesini anlatan Düet ile başlayacak. Yönetmelerin katılımıyla gerçekleşecek Boşluğa Dikkat film programının konukları arasında Akkuş ve İlkbağ’ın yanı sıra Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde ödül kazanan Bir Ailenin Röntgeni’nin yönetmeni Firouzeh Khosrovani olacak. Türkiye’deki izleyicilerle ilk kez bir araya gelecek olan Khosrovani, İran’daki kadın dayanışmasından haberler de getirecek.

Billur Turan ile atölye

Boşluğa Dikkat’in sonbahardaki konuğu ise bu yılın hakkında en çok konuşulan ödüllü filmlerinden Charlotte Wells’in yönettiği Güneş Sonrası (2022) başta olmak üzere, bağımsız Türkiye sinemasından da Birlikte Öleceğiz (2021), Cemil Şov (2021), Anadolu Leoparı (2021), Tuzdan Kaide (2018) gibi öne çıkan filmlerde çalışmış yapım tasarımcısı Billur Turan olacak. Turan’ın deneyimlerini paylaşacağı bir atölye gerçekleşecek.

BOŞLUĞA DİKKAT AÇIK HAVA FİLM PROGRAMI
18-25 Ağustos 2023

DÜET, 2023
18 Ağustos 2023, Cuma Saat: 21.00

Türkiye
Yönetmenler: İdil Akkuş, Ekin İlkbağ

BİR AİLENİN RÖNTGENİ, 2020
19 Ağustos 2023, Cumartesi Saat: 21.00

İran, Norveç, İsviçre
Yönetmen: Firouzeh Khosrovani

HIRÇIN, 2023
22 Ağustos 2023, Salı Saat: 21.00

İngiltere
Yönetmen: Charlotte Regan
Oyuncular: Lola Campbell, Alin Uzun, Cary Crankson

SIRADAKİ KIZ, 2022
23 Ağustos 2023, Çarşamba Saat: 21.00

Güney Kore
Yönetmen: July Jung
Oyuncular: Kim Si-Eun, Bae Doona, Hee-jin Choi

1976, 2022
25 Ağustos 2023, Cuma Saat: 21.00

Şili, Arjantin
Yönetmen: Manuela Martelli
Oyuncular: Aline Küppenheim, Nicolás Sepúlveda, Hugo Medina

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar