Palais Festetics
Palais Festetics

Noise_Media Art, 11 – 15 Eylül’de Viyana Palais Festetics’te

11 Haziran 2024

Türkiye’nin ilk medya sanatı odaklı uluslararası sanat fuarı Noise_Media Art, 11 – 15 Eylül 2024 tarihleri arasında Viyana’yı teknoloji, sanat ve müzikle buluşturacak! 19. yüzyıl Viyana mimarisinin karakteristik mekânlarından Palais Festetics’te gerçekleşecek olan Noise_Media Art, Türkiye’de ilk, dünyada ise sayılı etkinliklerden biri olma özelliğini taşıyor.

Noise_Media Art’ın Viyana’da gerçekleşecek yeni edisyonunda ağırlıklı olarak Türkiye’den medya sanatı ekseninde eser seçkisi sunan galeriler yer alacak. Sadece davetli sanatçı ve galerilere açık bir yapıya sahip olan fuar, teknolojinin sunduğu olanakları sanat pratiğinde kullanan öncü sanatçıların eserlerinden bir seçkiye yer verecek.

Sanatçı ikilisi ha:ar’ın (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) öncülüğünde, medya sanatı ekseninde uluslararası bir etkinliğe ihtiyaçtan doğan Noise_Media Art, teknoloji, sanat ve müziğin ortak paydada buluştuğu bir dünya öneriyor. Bu etkinlik, medya sanatının çeşitli yönlerini keşfetmek isteyen sanat meraklılarını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Noise_Media Art fuarı, interaktif enstalasyonlar, dijital sanat eserleri ve medya sanatının farklı formları da dahil olmak üzere zengin bir içeriğe ev sahipliği yapacak.

Türkiye’den önemli galerilerin ve medya sanatçılarının yer aldığı Noise_Media Art, 11 Eylül 2024 tarihinde Viyana izleyicisiyle buluşacak ve 15 Eylül 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Fuarın tüm etkinlikleri, Mayıs 2024 itibariyle iki yıl boyunca güncel sanat etkinliklerine ve sergilerine ev sahipliği yapmayı planlayan Palais Festetics’in tarihi binasında gerçekleşecek.

Medya sanatı alanında tanınmış küratör Dominique Moulon’nun eser seçkisini bir araya getiren fuarın ilk edisyonunda; DAM, Kate Vass Gallery, Elektra, Julie Caredda gibi uluslararası galerilerin yanı sıra; Art On, Sanatorium, Pilot, Siyah Beyaz Galeri gibi güncel sanat alanında Türkiye’nin önemli galerileri yer alıyordu.

Node Media LAb işbirliği ve Vienna State desteğiyle gerçekleşecek olan Noise_Vienna’nın etkinlik takvimi için noise.ist adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Noise_Media Art
Noise_Media Art

OI_Music_Vienna

Noise_Media Art etkinlikleri kapsamında gerçekleşen OI_Music, dinleyicilerine sanat ve müziğin kesişiminde geniş kapsamlı bir deneyim sunmaya devam ediyor! Deneysel yaklaşımlarla şekillenen; tekno, elektronik dub, proto electronica, endüstriyel müzik, glitch tekno, ambient ve drone müzik birbirinden farklı türler, OI_Music sahnesinde yeniden bir araya gelecek. Geçtiğimiz fuar edisyonunda German Legend ana partnerliğinde gerçekleşen OI_Music, 11 – 15 Eylül 2024 tarihleri arasında 19. yüzyıl Viyana mimarisinin önemli mekânlarından Palais Festetics’te soluğu alacak.

Alanında tanınmış dj ve sanatçıların müzik dinletilerinin yanı sıra, video sanatçılarının eşsiz audio visual performansları OI_Music’in sanat, teknoloji ve müzik arasında kurduğu dünyaya eşlik edecek. Istanbul sahnesinde birbirinden farklı müzik alt türlerini ve deneysel tarzların öncü isimlerini  ağırlayan OI_Music, bir önceki programını Kod Müzik kürasyonuyla gerçekleştirmişti.

OI_Music_Vienna programı hakkında detaylı bilgi içim noise.ist ve @noise_media_art sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

OI_Focus

OI_Focus, Node Media Lab işbirliği ve Vienna State’nin desteğiyle Türkiye’den bağımsız medya sanatçılarının sergisine ev sahipliği yapacak. Her edisyonunda farklı bir ülke, konu, kavram ve sanatçıyı yakından inceleyen OI_Focus, bağımsız sanatçılardan oluşan seçkisiyle medya sanatına yeni bir soluk getirecek.

OI_Talks | OI_Education

Çok yönlü bir yapıya sahip olacak şekilde kurgulanan Noise_Media Art, fuar ve sergilerin yanı sıra konuşma programlarına da ev sahipliği yapıyor. Teknoloji ve sanat birlikteliğinden temellenen OI_Talks Vienna, teknolojik gelişmeleri anlama, öğrenme ve bu gelişmeler üzerinde söz sahibi olma konularına eşitlikçi bir yerden yaklaşan “Tekno-Eşitlik” isimli bir konuşma serisini yer verecek.

OI_Education programı kapsamında Notch, Noitom Motion Capture, Adobe programları gibi sanatçılar tarafında üretimlerinde sıklıkla kullanılan yazılımlar hakkında atölye çalışmalarına yer verilecek.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek eğitim ve konuşma programına dair detaylar için noise.ist adresini takip edebilirsiniz.

Palais Festetics

9. Bölge, Viyana

Viyana’nın 9. bölgesi Palais Festetics ile güncel sanat için yeni bir mekâna merhaba diyor. Mayıs 2024 itibariyle bu tarihi bina önümüzdeki iki yıl boyunca çağdaş sanat etkinliklerine ve sergilerine ev sahipliği yapmaya başladı. Tarihi binaları geçici olarak kullanma konusunda uzmanlaşmış bir grup, uzun süredir kapalı olan Palais Festetics’i devraldı. Noise Media Art, yeni açılan bu mekânda gerçekleşecek ve daha önce kapalı olan bu yere halkın erişimini sağlayacak.

Saray, 1858 yılında mimar ikili Johann Julius Romano (1818-1882) ve August Schwendenwein (1817-1885) tarafından Eugénie Kontes Festetics von Tolna (1826-1894) için Yeni Viyana Rönesansı tarzında inşa edilmiştir. Saray, Viyana Neo-Rönesansı formunda geniş ve temsili bir yapıdır.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Benim Kumbaram Atölyesi - İş Sanat
Önceki

İş Sanat’ta Tatil Atölyeleri Başlıyor!

26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri-Toplu Fotoğraf
Sonraki

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Kaçırmayın!

Avukat Mustafa Zorbozan

Avukat Mustafa Zorbozan ile Telif Hakları Yasası Üzerine Bir Söyleşi

Avukat Mustafa Zorbozan İle Telif Hakları Yasası Üzerine Bir Söyleşi
Otonom Taksi (2024), Araba yerleştirmesi 394 x 144 x 137 cm

İhsan Oturmak’ın “Çift Başlı” Sergisi Üzerine

Acaba tıkanıklığı ileri yönde bir hareketle değil de ancak geri