Setenay Alpsoy
Setenay Alpsoy

Setenay Alpsoy’un Sanat Hayatında Londra Dönemi Başlıyor!

11 Haziran 2024

Şehir hayatı ve kent peyzajı üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınan ressam ve baskı resim sanatçısı Setenay Alpsoy, İngiltere hükümeti tarafından alanında olağanüstü yetenek kabul edilen sanatçılara tanınan Global Yetenek Vizesi’ni almaya hak kazandı. Sanatçı bu yıldan itibaren çalışmalarını Londra’daki stüdyosuna taşıyacak.

Setenay Alpsoy, 2020 yılında İngiltere’nin en prestijli sergilerinden olan Trinity Buoy Wharf Drawing Prize gezici sergisine kabul edildi. İki eseri, ünlü İngiliz mimar Zaha Hadid’in son çalışmalarından olan Miami’deki One Thousand Museum’un kalıcı koleksiyonunda bulunan Alpsoy, 2023 yılında yurt dışındaki ilk kişisel sergisini Londra’da açtı.

Sanatçı, hayatındaki bu yeni dönem için ise şunları belirtti;

“Her ne kadar Londra’ya taşınma kararım yeni bir gelişme olsa da esasen benim için süreç 2019’da iki eserimin; Zaha Hadid’in son çalışmalarından olan Miami’deki One Thousand Museum’un kalıcı koleksiyonuna kabul edilmesi ile başladı. Evrensel bir sanatçı olma yönündeki hedefim bu sırada keskinleşti.

2020’den itibaren yurtdışı sanat çalışmalarına ağırlık vererek, oradaki sanat çevreleriyle bir araya gelme şansı elde ettim. Nihayetinde yurtdışında kişisel sergi açma çabalarımın ilk adresi olarak Londra çıktı karşıma. Bunu bir ilk adım olarak görüyorum ve devamı için büyük heyecan duyuyorum. Coğrafyadan bağımsız, evrensel bir kent peyzajı betimliyor olmam, sanatımın yurt-dışında da karşılık bulmasını sağladı. Bu yer değiştirme kararı elbette, bir sanatçı olarak var olduğum, kendimi bulduğum, çalışmalarıma konu olan İstanbul’dan uzaklaşacağım anlamına gelmiyor. İstanbul’un sakinleri, binaları ve dokusu, bu yolculuğun içinde her daim var olmaya devam edecek.”

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Goshka Macuga'nın Leros'u konu alan deneysel filminin sahne arkası. Yer:Crithoni's Paradise Hotel Fotoğraf: Yiorgos Mavropoulos
Önceki

Perasma’nın Yeni Sergisi “All Things Become Islands Before My Senses”

Hakan Sarıpolat
Sonraki

Hakan Sarıpolat’tan Adalete ve Eksiklerimize Dair Öyküler

Kaçırmayın!

Gender-Free Chain

Paribu Desteğiyle Türkiye’nin İlk Tematik NFT Seçkisi “Gender-Free Chain” Sanatseverlerle Buluştu

Kripto para işlem platformu Paribu, kültür sanat alanını sahiplenmeye devam
Umudun Rengi Mavi

Bir Terapistin Defterinden Notlar: “Umudun Rengi Mavi”

Psikolog Özden Bayraktar Annibali’nin ilk kitabı Umudun Rengi Mavi, Doğan