Numan Aykut Şahin
Numan Aykut Şahin

Numan Aykut Şahin’in “Hasibe” Sergisi Asmalı Mescit Sanat Galerisi’nde

1 Haziran 2024

Seramik Sanatçısı Numan Aykut Şahin’in heykellerinden oluşan “Hasibe” sergisi Asmalı Mescit Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluştu. 15 Haziran’a kadar sürecek olan sergi, ilhamını büyükanne Hasibe’den ve sanatçının çocukluğunda sık sık ziyaret ettiği aile topraklarından alıyor.

Kendi kökenlerinden, ve büyükannesi Hasibe’nin dostlarından da esinlenerek yola çıktığı bir hikaye kurgulayan sanatçı, üretim sürecinde Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Maltepe köyünde geçen çocukluk anıları, gözlemlediği karakterler, farklı vücut formları ve motif çeşitliliği ile oldukça beslendiğini dile getiriyor.

Bu göstergelerden yola çıkarak kendi avangart köylü “Fat Lady” heykellerini oluşturan Şahin, çocukluk yıllarında kendisine oyun alanı da olmuş olan Maltepe köyündeki coğrafik, jeolojik ve biyolojik çeşitlilikten de yararlanarak, bataklık, çamur, kırkayak, kurbağa gibi karşılaştığı bir çok imgeye de işlerinde yer veriyor.

Moda alanında eğitimler alan ve styling üzerine çalışan sanatçı heykellerini giydirirken de bu alandaki tecrübeleri ışığında hikayesindeki motif çeşitliliğini oldukça geniş yelpazedeki mozaikler ile sağlıyor.


Asmalı Mescit Sanat Galerisi

Şahkulu Mahallesi Büyükhendek Caddesi No 4/1 Beyoğlu/İstanbul

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Efza’dan Yeni EP: Direnç
Önceki

Efza’dan Yeni EP: Direnç

Io Capitano
Sonraki

Ödüllü Filmler “Holdovers” ve “Io Capitano” TV+’ta

Kaçırmayın!

Gamze Enginer

Portfolyo: Gamze Enginer

Gamze Enginer, Self-taught Artist / Illustrator. 1987 İstanbul doğumlu. Profesyonel
Prof Dr. İrfan Güney

İrfan Güney’den Senfonik Eser: “Ufuk Çizgisi”

İrfan Güney’in yeni çalışması “Ufuk Çizgisi”, Senfonik bir eser olarak