Vildan Hoşbak, Sessizlik Masası, 2023, karışık teknik, y: 60 cm, Ø 70 cm
Vildan Hoşbak, Sessizlik Masası, 2023, karışık teknik, y: 60 cm, Ø 70 cm

Olimpos Sergileri 3, Enteriyör Kapılarını Açtı

9 Ocak 2024
Vildan Hoşbak, Sessizlik Masası, 2023, karışık teknik, y: 60 cm, Ø 70 cm
Vildan Hoşbak, Sessizlik Masası, 2023, karışık teknik, y: 60 cm, Ø 70 cm

2019’da başlayan “Olimpos Sergileri” serisinin üçüncüsü olan Enteriyör temalı grup sergisi, Taner Ceylanın küratörlüğünde, 8 Ocak – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında, geçmişi 19. yüzyıla dayanan Karaköy’deki tarihi un değirmeni binasında gerçekleşecek. Sergi mekânı, 2011–2014 yılları arasında Galeri Manâ’ya, 2018 yılından sonra Ali Raif Dinçkök’ün koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Sanatçının Olimpos’taki zeytinliğinden elde edilen gelirle ve bağımsız gönüllü desteklerle devam eden sergi serisinde sanatla gelen yine sanata dönüşüyor. “Olimpos Sergileri”, Taner Ceylan’ın yakından takip ettiği kimi sanatçıların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla buluşturma deneyine dayanıyor. İlk iki edisyonunda Portre ve Peyzaj temalarını odağına alan ve toplamda beş sergi olarak planlanan Olimpos Sergileri’nin Enteriyör temasını ele alan bu üçüncü sergisinde; Pelda Aytaş, Mert Acar, Vildan Hoşbak, Studio Pinprick, Sinan Çınar, Sinan Tuncay, Serdar Eğer, Kaan Fıçıcı, Enes Alba ve Can İncekara resim, heykel, fotoğraf, desen, video ve yerleştirmeleri ile yer alıyor. Tümü yeni üretim olan eserler ilk kez sergileniyor.

2019’da yayımlanan Portre ve 2021’de yayımlanan Peyzaj odaklı kitaplar gibi bu yıl da Enteriyör temasına odaklanan bir kitap sergiye eşlik ediyor. Süreyyya Evren editörlüğünde, Vahit Tuna tasarımı ve Engin Gerçek’in eser reprodüksiyon fotoğrafları ile hazırlanan kitap için kaleme aldıkları metinlerde sanatçılar Ayşenur Şentürk, Burak Delier, Can Aytekin, Eda Gecikmez, Gurur Birsin, Handan Börüteçene, Hera Büyüktaşçıyan, Murat Morova, Özlem Yılmaz, Seçkin Pirim, Selçuk Artut, Selim Birsel ve Sinan Logie enteriyör kavramını kendi hayatlarında iz bırakan iç mekâna odaklanmış yapıtlara dair yazdıkları metinlerle ele alıyorlar. Sergiyi tamamlayan bu yayın günümüz sanatçılarının Francis Bacon’dan Henri Matisse’e, Andrew Wyeth’ten Seher Shah’a, Krzysztof Wodiczko’dan Martha Rosler’e, Nuri Kuzucan’dan Malik Aksel’e, Eduardo Chillida’dan Diego Velázquez’e, farklı zamanlarda üretim yapmış pek çok sanatçıya ait enteriyör çalışmaları hakkında düşüncelerini biraraya getiriyor. “Olimpos Sergileri III: Enteriyör” için hazırlanan kitapta ayrıca sergide eserleri yer alan sanatçılara dair Taner Ceylan’ın yazdığı metinler okunabiliyor.

2023 itibarıyla Olimpos Akademi başlığı altında bir öğrenme programı da başlatan Olimpos Sergileri; her edisyonunda sanat tarihinin temel konularından birine odaklanan bir sergi ve kitap projesi olarak devam ediyor.

“Olimpos Sergileri III: Enteriyör” sergisini 8-21 Ocak tarihlerinde Ali Paşa Değirmeni Sok. No:16 / Karaköy’de her gün 12:00-19:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Nermin Saybaşılı ile Çam Pürleriyle Namrun Üzerine Söyleşi
Önceki

Neleri Hatırlamak: “Dilin hikâyesi bitmez”

Ağaçlar Konuşunca, 2024, Cendere Sanat Müzesi
Sonraki

“Ağaçlar Konuşunca” Sergisi Kapılarını Açtı

Kaçırmayın!

Cem Adrian

Cem Adrian’ın Yeni Albümü “Seçkiler 4” Yayında!

Cem Adrian, Aşık Veysel’den Pir Sultan Abdal’a, Ahmet Yurt’tan Nesimi’ye

Emin Halid Onat kimdir?

Mehmet Emin Onat, (1910 – 17 Temmuz 1961) Türk mimar,