Ömer Emre Yavuz ‘Interactions/Etkileşimler’ Sergisi

Ömer Emre Yavuz ‘Interactions/Etkileşimler’ Sergisi
Ömer Emre Yavuz ‘Interactions/Etkileşimler’ Sergisi

Ömer Emre Yavuz’un ‘Interactions/Etkileşimler’ sergisi 2 Aralık 2023 tarihine kadar Art On Pera’da devam ediyor.

Yetkinlik rastlantıya izin verir, form malzemeyle sanatçının diyaloğunu ortaya çıkarırcasına son halini alır. Ömer Emre Yavuz’un ‘Interactions/Etkileşimler’ sergisindeki işler, heykel sanatına kuramsal yaklaşımın sonuçlarıdır. Ancak bu işlerle ilişki kurmanın yolu, malzemeyi tanımaktan geçer; porselen, çamur ve metal malzemenin yanı sıra hazır nesneler de kurulumda rol oynarlar.

Sergi mekânını, malzemenin izniyle sanatçının müdahale alanı olarak düşünmek gerekir çünkü mekân zaman zaman kaideleşir zaman zaman da araçlaşır. Doğanın bir parçası olduğu fikrini hissinden çıkartmayan sanatçı, kendi heykel pratiğini malzemenin doğasına uygun bir anlatımla oluşturur. Neden ve sonucun paralelliği organik olan ana malzemenin (çamurun) sürekli hareket halinde olmasından kaynaklanır.

Serginin kendisi, mekâna-özgü üretilen (site-specific) işlerle oluşturulmuş. Mekâna ve izleyiciye iktidarını hissettirmeyen, alçakgönüllü boyutlarla yapılan müdahaleler, gözden ziyade harekete odaklı.

Ömer Emre Yavuz, ‘Interactions/Etkileşimler’ sergisinde, heykele içkin öğelerle hesaplaşırken, kuramların yüklerini doğanın bir parçası olduğu bilinciyle hafifletiyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar