Osman Asaf kimdir?

Osman Asaf Bora, ( d. 1868 Saraybosna – ö. 1938) Türk ressam. Mimar Sinan Güzel Sanatlar’ın ilk resim öğrencilerinden biridir.

Osman Asaf’ın Üsküdar Doğancılar adlı yapıtı (Tuval üzerine yağlı boya)
Osman Asaf’ın Üsküdar Doğancılar adlı yapıtı (Tuval üzerine yağlı boya)

Osman Asaf, şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan dönemin Sanayi-i Nefise Mektebi’den 1889 yılında mezun olan ilk resim öğrencilerinden biridir. Ressam Ruhi’nin girişimi ve Şehzade Abdülmecid’in de desteği ile kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti üyelerinin yurt dışında eğitime gönderildiği dönemlerde kendisi de yurt dışında eğitim gördü. Çallı Kuşağı ressamları gibi empresyonist türde eserler verdi. Zengin bir renk paleti ile suluboya, yağlı boya ve guaj boya çalışmaları ile tanınan sanatçı, I. Dünya Savaşı yıllarında Bandırma Belediye Başkanlığı da yaptı.[1] Yurda dönüşten sonra resim alanında çok fazla varlık gösteremediği dönem bu dönemdir.

Abdülkadirzade Hüseyin Haşim Paşa’nın yönetiminde kuruluşun adını taşıyan ve 1914 yılına kadar 18 sayı yayınlanan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Gazetesi’nin sorumlu yöneticiliğini de yapan Osman Asaf 1938 yılında öldü.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar