Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı
Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı

Pera Film’den Onur Ayı Seçkisi

12 Haziran 2024

Pera Film, bu yıl Onur Ayı’nı hiçbir şeyden korkmuyorum programıyla kutluyor. 28 Haziran – 10 Temmuz arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek program kapsamında, kuir kültürünü anaakım sinema aracılığıyla geniş kitlelerle buluşturan iki kült film, Priscilla Çöller Kraliçesi ve Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, Onur Ayı’na özel hazırladığı, benzersiz yolculuklarında cesurca ilerleyen karakterlerin hikâyelerini takip eden “hiçbir şeyden korkmuyorum” programını 28 Haziran – 10 Temmuz arasında izleyiciyle buluşturuyor.

Bireysel kimliklerin önemini ve normların dışında yaşamanın zenginliğini vurgulayan Onur Ayı seçkisi; ilham verici öyküleri, unutulmaz müzikleri, büyüleyici sahne performansları, göz alıcı kostüm ve makyajlarıyla ikonikleşmiş iki kült filmi bir araya getiriyor.

30. yılını kutlayan Oscar’lı yapım

En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar Ödülü kazanan ve bu yıl 30. yaşını kutlayan Priscilla Çöller Kraliçesi, ihtişamlı kostümlerinin yanı sıra unutulmaz müzikleri ve Avustralya çölünün muhteşem manzaralarıyla da hafızalara kazınmış efsanevi bir yapım. Stephan Elliott imzalı filmde, Avustralya’nın ücra çöllerindeki tatil beldesi Alice Springs’te bir drag gösterisi yapmak üzere anlaşan Tick, Adam ve Bernadette, lavanta rengi emektar tur otobüsleri Priscilla’ya atlayıp Sidney’den taşraya uzanan renkli bir yolculuğa çıkıyor. Yol boyunca farklı kişi ve topluluklarla tanışan karakterler, önyargılarla mücadele edip kimliklerini yeniden keşfedecekleri bir dizi maceraya tanıklık ediyor.

Drag kültürüne yakın plan

Yönetmenliğini John Cameron Mitchell’ın üstlendiği Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı, Doğu Almanya’da işlevsiz bir ailede büyüyen ve rock yıldızı olmayı hayal eden Hansel Schmidt’in hikâyesini anlatıyor. Hansel bir çıkış yolu ararken Amerikalı asker Luther ile tanışıp ona âşık oluyor. Yasal olarak evlenip ABD’ye taşınabilmeleri için nişanlısı ve annesi, Hansel’i cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmeye ve Hedwig olmaya zorluyor. Hedwig cinsel kimliğini bulmaya çalışırken drag sanatını keşfediyor.

Gösterim Programı

Priscilla Çöller Kraliçesi

28 Haziran Cuma, 19.00

6 Temmuz Cumartesi, 15.00

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı

30 Haziran Pazar, 15.00

10 Temmuz Çarşamba, 19.00

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir. Biletler, Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.

FRAGMANLAR

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı
Priscilla Çöller Kraliçesi

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

“Adalar’da Caz”
Önceki

“Adalar’da Caz” Etkinlik Programı Belli Oldu!

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek
Sonraki

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek, 5 Temmuz’da MUBI’de

Kaçırmayın!

2024, Antonín Brinda, performans sunumu, Performistanbul, İstanbul

Performistanbul 2024 Misafir Sanatçı Programı Devam Ediyor

Performistanbul, Türkiye ile ilişkilenen ve üretimlerinde farklı medyumların yanı sıra
Gece Yarısı Partileri

Anthony Veasna So’dan Ötekilerin Hikâyesi: Gece Yarısı Partileri

Anthony Veasna So’nun kaleme aldığı Zeynep Baransel’in dilime çevirdiği Gece