Pera Öğrenme, Çocukları Seramiklerin Renkli Dünyasına Davet Ediyor

Kilden Rengarenk Tasarımlar
Kilden Rengarenk Tasarımlar

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın Gelecek Hatıraları sergisi kapsamında düzenlediği çocuk atölyeleri 27 Nisan’a kadar devam ediyor. “Sanatın Hafızası” başlıklı atölye programında 4-6 ve 7-12 yaş grubuna yönelik kartpostal, mozaik, tuz seramiği ve kilden figür atölyeleri yer alıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, Gelecek Hatıraları sergisine paralel “Sanatın Hafızası” programıyla farklı yaş gruplarına yönelik eğlenceli ve ilham dolu atölyeler düzenliyor.

4-6 yaş grubu motifleri keşfediyor

Tuz Seramiğinden Figürler atölyesinde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan Gelecek Hatıraları sergisini rehber eşliğinde gezen çocuklar, koleksiyondaki seramik motiflerinden ilham alan güncel eserleri inceliyor. Ardından, pişirmeye hazır seramik hamurlarına şekil vererek akrilik boyalarla renklendiriyor.

Rehberli sergi turunu takip eden Rengarenk Desen Havuzu atölyesine katılan çocuklar ise, önce tıraş köpüğü ve tempera boyalarla desen havuzları hazırlıyor. Daha sonra bu havuza batırıp renkli bir fon elde ettikleri kartonların üzerine motifler çizerek yaratıcı kartpostallar oluşturuyor.

7-12 yaş grubu mozaik eserler üretiyor

Gelecek Hatıraları sergisini rehber eşliğinde gezen çocuklar, geçmişin geleneksel üretim süreçlerini gelecekle buluşturan çok renkli seramik eserleri inceledikten sonra, Kilden Rengarenk Tasarımlar atölyesinde sergiden ilhamla renkli kil figürler oluşturuyor.

Parçacıklar Yan Yana: Mozaik atölyesinde ise katılımcılar, rehberli sergi turunun ardından Zsófia Keresztes’in “Şimdiki Zaman” eserinden ilhamla, köpük, kâğıt, cam boncuk, düğme ve taş kullanarak rengarenk mozaikler tasarlıyor.

Atölye biletleri Biletix’ten temin edilebilir. Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar