Pera Öğrenme’de “Bir Zamanlar Bizans” Atölyeleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 7 Aralık 2021 – 4 Mart 2022 tarihleri arasında “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans adlı sergiye paralel “Bir Zamanlar Bizans” isimli program kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik eğlenceli, farklı temalarda çevrimiçi atölyeler ve turlar düzenliyor.

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi iş birliğiyle hazırlanan 7-12 yaş gruplarına yönelik program kapsamında, sergiden seçilmiş eserleri rehber eşliğinde 3 boyutlu sergi turu ile gezen çocuklar, sanatçılarla çizgi roman ve karikatür atölyelerinde hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştiriyor. Zoom uygulaması üzerinden geçekleşecek programa 7-12 yaş arası tüm çocuklar ücretsiz katılıyor.

Temel Eğitim öğrencileri Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşen 30 dakikalık etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Lise öğrencileri ise rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turuna katılabiliyor.

Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere yönelik erişilebilir çevrimiçi sergi turu ve atölyeler; ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarına yönelik olarak sunuluyor. Katılımcı gruplar; 45 dakika süren çevrimiçi etkinliklerde, eğitmen eşliğinde yapılan sergi turundan sonra, atölye çalışmalarında mozaik ve kolaj tasarımlarını gerçekleştiriyorlar.

Farklı disiplinlerden öğretmenler rehber eşliğinde yapılan çevrimiçi sergi turundan sonra, sergiye yönelik yaratıcı yazma ve kağıttan mozaik atölyeleri gerçekleştiriyor. Öğretmenler, Pera Müzesi sergilerine yönelik müfredata uygun hazırlanan Öğretmen Rehber Kitapçıkları’nı derslerinde nasıl kullanabileceklerini, öğrencilerine sergileri nasıl gezdirebileceklerini ve farklı yaş gruplarına yönelik etkinlikleri keşfediyor.

Yetişkinler; alanında uzman eğitmen ve sanatçılar eşliğinde tarihi fantastik kurgu yazımı, illüstrasyon çizimi ve aromaterapi alanlarını keşfedecekleri çevrimiçi sergi turu ve atölyelere katılıyor.

Huzurevi sakinleri ve refakatçileri “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisini çevrimiçi olarak rehber eşliğinde gezerek sergideki seçilmiş eserler hakkında bilgi ediniyor.

Okul gruplarının müze ziyareti için serbest gezi günleri Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma’dır. En fazla 10 kişilik grupların oluşması ve 2 öğretmenin katılımı uygundur, rezervasyon gerekmektedir. Rezervasyon onayınız kayıtta kullanılan e-posta adresine iletilmektedir.

Detaylı bilgi için: ogrenme@peramuzesi.org.tr

“Bir Zamanlar Bizans” Atölyeleri
7 Aralık 2021 – 4 Mart 2022

Kelimelerin ve Resimlerin Kesişimi: Çizgi Roman (9-12 yaş)

Çizgi roman ve karakter tasarımı yapmayı öğreniyoruz! Gerekli malzemeleri ve tekniği öğrenirken, bir yandan da ifade yeteneğimizi geliştiriyoruz.

Karikatür Çizimi (7-10 yaş)

Bu atölyede karikatür üretiyoruz! Fikir oluşturma, taslak çizim, kurşun kalem ve mürekkepleme aşamalarını deneyimliyoruz.

Resimlerdeki Kelimeler: Çizgi Roman (9-12 yaş)

Hem karakter tasarladığımız hem de bir çizgi roman sayfası oluşturduğumuz bu atölyede, hep beraber çizim yapıyoruz.

Bizans ve Popüler Kültürün Kesişiminde İllüstrasyon

Yetişkinlere yönelik bu atölyede popüler kültür sembollerini kullanarak kişisel Bizans desenlerimizi yaratıyoruz.

Tıbbi Bitkiler: Aromaterapi

Yetişkinlere yönelik bu atölyede tıbbi bitkilerin ve güzel kokuların antik toplumlardaki kullanımları hakkında bilgi ediniyor, nefes açıcı yağ karışımımızı hazırlıyoruz.

Tarihi Fantastik Kurgu Yazımı

Yetişkinlere yönelik bu atölyede Bizans döneminde geçen, tarihi korku ve fantastik türlerinde öyküler ve kurgular yazıyoruz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.