Beyoğlu Hafıza Haritası atölyesi, Pera’dan Ötesine
Beyoğlu Hafıza Haritası atölyesi, Pera’dan Ötesine

Pera Öğrenme’den Yetişkinler için Atölyeler: “Pera’dan Ötesine”

11 Haziran 2024

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Ters Yüz PƎRⱯ sergisinden ilhamla hazırladığı “Pera’dan Ötesine” başlıklı atölye programını sanatseverlerle buluşturuyor. Serginin çıkış noktasını oluşturan Pera Müzesi’ne, Beyoğlu’na ve İstanbul’a farklı disiplinlerin penceresinden bakma imkânı sunan yaratıcı atölyeler 30 Haziran’a kadar devam edecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, Ters Yüz PƎRⱯ sergisi kapsamında yetişkinlere yönelik atölyeler düzenliyor. Serginin şehir ve mimari tasarım elemanları ile kurumların kentsel çevreleriyle ilişkilerini irdeleyen yapısı, alanında uzman sanatçı ve eğitmenlerin yürüttüğü disiplinlerarası atölyelere ilham oluyor. 18 yaş ve üzeri herkesin katılımına açık olan “Pera’dan Ötesine: Yetişkinler için Atölyeler”, kent belleği, mimarlık ve tasarım konularına odaklanan atölyelerden oluşuyor.

Kentle ilişki kurmanın yeni yöntemleri

Sanatçılar Arek Qaddra ve Berka Beste Kopuz’un yürütücülüğünü üstlendiği Yaratıcı Dekolaj: Renk Paletleriyle Yeni Sanatsal İfadeler atölyesi, Ters Yüz PƎRⱯ sergisinin verili olanı dönüştüren ve spekülatif olana alan açan yapısından ilham alıyor. Pera Müzesi’nin baskın renk dokusu örneklerinden oluşturulan renk paletlerini geleneksel anlayışların dışına çıkarak yeniden keşfeden katılımcılar, yaratıcı resim ve kolaj çalışmaları yapıyor.

Beyoğlu Hafıza Haritası atölyesi, ilhamını tarihi yarımadanın tam karşısında konumlandığı için Yunancada “karşıyaka”, “öte” anlamına gelen Pera adıyla anılagelmiş Beyoğlu’ndan alıyor. Sokaklar, parklar, binalar, mahalleler gibi Beyoğlu’nun kentsel bellekte ve kişisel hafızalarda yer etmiş öğeleri, haritalar, kumaşlar, ipler ve boyalarla yeniden yorumlanıyor. Kendi hafıza haritalarını oluşturan katılımcılar, ortaya çıkan haritalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları üzerine düşünme fırsatı buluyor.

İstanbul apartmanlarının kullanıcı müdahalesi ile şekil değiştirmiş, yapay dokusuna odaklanan İstanbulca İzler: Çok Boyutlu Müdahale atölyesi Pley Studio’nun yürütücülüğünde gerçekleşiyor. İstanbul’un alışılagelmiş apartman formları yerine, Bauhaus ekolünü de yansıtan yapı formlarına odaklanan atölye, şehrin karmaşasını ve kişiliğini çağrıştıran tasarımlara ilham oluyor. Çeşitli geometrik şekiller ve kutuları birleştirerek modern yapılar oluşturan katılımcılar, bu üç boyutlu yapılara “İstanbulca” müdahalelerde bulunuyor.

Atölye biletleri Biletix’ten temin edilebilir. PERAkart AİLE’lilere özel %50 indirim uygulanmaktadır.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Hafize Çınar Güner (Fotoğraf: Kadir İncesu)
Önceki

Hafize Çınar Güner’in Aslan’ın Doğum Günü Kitabı Yenilenmiş Haliyle Çıktı

The Shallow Tale of a Writer Who Decided To Write About A Serial Killer (Photo-Zach Dilgard)
Sonraki

Tolga Karaçelik’in Yeni Filmi Prömiyerini New York’ta Yaptı!

Kaçırmayın!

Oktay Anılanmert Sergisi

Oktay Anılanmert Sergisi Kapılarını Açtı

Genellikle resimlerinde, günümüz dünyasında kaybolmakta olan insan öğesinin değerlerini ve

Yaşanan Her RAGNAROK Son Değil; Başlangıçtır.

Ragnarok denilince dünyanın sonu gelir akıllara; İskandinav mitolojisi denilince ise,