Leonardo da Vinci (detay)
Leonardo da Vinci (detay)

“Rönesans Dehası Leonardo da Vinci Keşif Sergisi” Açılıyor!

10 Haziran 2024

Lale Müzesi, 15 Haziran – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında, Leonardo Da Vinci tarafından Rönesans döneminde tasarlanan 100 yenilikçi icadın modelini ve 130 belge, kod ve reprodüksiyonu sergiliyor. Bu sergi, dünyada tek alanda açılan en kapsamlı Leonardo Da Vinci Sergisi olacak.

Lale Müzesi, 15 Haziran-31 Aralık 2024 tarihleri arasında, Rönesans’ta tek başına devrim yaratan, zamanının dehası, ressam ve mucit Leonardo da Vinci hakkındaki bugüne kadar açılmış en kapsamlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide yer alan eserlerin büyük bir bölümü İstanbul Lale Vakfı tarafından satın alındı ve sergi sonrası İstanbul’da açılacak Da Vinci Müzesi’nde sergilenmeye devam edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Da Vinci Vakfı’nın katkıları ile açılan sergide, tarihin en büyük dâhilerinden Leonardo da Vinci’nin 100’den fazla icat modeli yer alıyor. Sergiye eşlik eden 130’dan fazla belge, kod ve reprodüksiyon ise ziyaretçilere, bu dâhinin eserlerinin ve icatlarının derinliklerine inme fırsatı sunuyor. Bu koleksiyon, Leonardo da Vinci’nin hayatının ve çalışmalarının modern dünyadaki etkisini gözler önüne seriyor ve onun, sadece bir sanatçı değil, aynı zamanda bir bilim insanı ve mucit olarak nasıl evrensel bir miras bıraktığını kanıtlıyor.

Leonardo Da Vinci’nin icatları ve tasarımları, günümüzde hava ve uzay mühendisliği ile mekanik ve makinelerin gelişiminde ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Onun hava akımlarını anlama çabası, modern uçak tasarımlarının temelini oluştururken, uzay araçlarındaki aerodinamik prensipler de Da Vinci’nin çalışmalarından etkilenmiştir. Aynı şekilde, mekanik ve makineler alanında da Da Vinci’nin karmaşık makineleri ve otomatik sistemlere olan ilgisi, endüstriyel mühendisliğin ve otomasyonun gelişiminde etkili olmuştur. Bu bağlamda, Da Vinci’nin geçmişteki çalışmaları, bugünün teknolojik ilerlemesinde önemli bir köprü görevi görüyor.

30 yılı İtalya’da olmak üzere 50 yıldır Leonardo da Vinci üzerine çalışma yürüten, Leonardo Da Vinci Derneği Türkiye Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Tolay, “Leonardo’nun en büyük özelliği meraktı. Vinci’nin daha çok resim, mühendislik ve anatomi çalışmaları bilinir ancak çok değerli felsefi çalışmaları bulunmaktadır. Yaklaşık 10 yıl önce, arkadaşları ile birlikte yapmış olduğu felsefi çalışmaları kanıtlayan önemli belgeler bulundu. Bu belgeler Türkiye’de ilk kez bu sergide yer alacak. Leonardo bizim için örnek bir kişi. Onun gibi düşünebilmeyi öğrenebilirsek yol alırız” dedi.

Emirgan Korusu’nda yer alan Sarı, Beyaz ve Pembe Köşklerin müştemilatı olarak 1871 yılında inşa edilen taş binada yer alan İstanbul Lale Vakfı’nda açılan Rönesans Dehası Leonardo da Vinci Keşif Sergisi’nde ziyaretçiler, Leonardo da Vinci’nin dehasını çağdaş icatlarla (kaldırma teknikleri, metalürji, savaş sanatı) ilişkilendirmek için modelleri ve mekanizmaları gözlemleyebilecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Taksim Maksemi, İBB Cumhuriyet Müzesi Açıldı!
Önceki

Taksim Maksemi, İBB Cumhuriyet Müzesi Açıldı!

Han Kang
Sonraki

Han Kang’ın Ödüllere Doymayan Romanı Yayımlandı!

Kaçırmayın!

Düet

İsyankar ve Neşeli DÜET Belgesel Filmi 16 Mart’ta MUBI’de

Senkronize yüzmede olimpiyatları hedefleyen iki genç sporcunun isyankâr, neşeli ve
Ayça Ay, Bir Takım Çıkış Kapıları, Kağıt Üzerine Karışık Teknik, 2023

Ayça Ay’ın “bir garip rüya rengiyle” Sergisi Odd Art Space’te

Tekirdağ’ın ilk bağımsız sanat mekânı Odd Art Space, 03 Şubat