Pigmentler, Renkler ve Fikirler
Pigmentler, Renkler ve Fikirler

Pigmentler, Renkler ve Fikirler

22 Kasım 2023
Pigmentler, Renkler ve Fikirler
Pigmentler, Renkler ve Fikirler

Antik Çağ’dan beri, pigmentler bir hayranlık ve yaratıcılık kaynağı olmuş, bazıları ise çekici renkleri ve verdikleri mükemmel sonuçlar nedeniyle özel bir ün kazanmıştır. Bu pigmentlerden biri olan, eski metinlerde ‘kızıl toprak’ olarak adlandırılan miltos sinopensis, aslında Kapadokya’daki taş ocaklarından çıkarılan ve Sinop limanından ticareti yapılmış olan çok amaçlı bir pigmenttir Bu pigment, tarihte uzun dönemler boyunca itibarını korumuş, öyle ki Rönesans döneminde boyama öncesi fresklere yapılan kırmızı konturlara ‘sinopia’ adı verilmiştir. Günümüzde bu pigmentin, Kapadokya’da kiliselerin fresklerinde ve güvercinliklerin cephelerinde kullanılagelmiş olan ve bugün “yoşa” olarak bilinen pigmentle özdeş olduğunu tespit etmek mümkündür. Günümüzde Avanos çömlekçileri bu pigmenti vazolarını süslemek için kullanmaktadır.

Ankara 13.11.23 -Antik Çağ’da büyük bir önem taşımış olan Anadolu’ya özgü “sinopia” pigmenti ve diğer renkler, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi ile Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen sempozyumun ana temasını oluşturuyor.

Bu yıl 23 ve 24 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan uluslararası sempozyum, Türkiye’nin iki milli rengi olan kırmızı ve beyazdan yola çıkarak renklerin çok katmanlı kullanımını ve kullanıcıya göre etkisini ortaya koyacak. Sempozyum, renklerin gözlemcide uyandırdığı tepkileri arkeoloji, sanat tarihi, sanat ve iç mimari gibi farklı disiplinlerden katılımcıların bakış açısıyla ele alıyor.

Sempozyumun ve etkinliğin koordinatörlüğünü Arkeoloji Bölüm Başkanı ve İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Dominique Kassab Tezgör üstleniyor. Kassab Tezgör etkinlik hakkında “Bütünsel bir yaklaşımla Türkiye’de ilk kez renkler üzerine bir sempozyum düzenleyerek bu sempozyumu çağdaş sanatsal yaratımlarla ve öğrenci çalışmalarıyla birleştirecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Böyle bir etkinliği Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlemekten özellikle gurur duyuyoruz” dedi.

Sempozyum: 23 – 24 Kasım
Sinopia Çağdaş Sanat Sergisi: 23-27 Kasım

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Sinopia Çağdaş Sanat Sergisi

Etkinliğin açılışı 23 Kasım’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Dr. Filiz Yenişehirlioğlu’nun (Koç Üniversitesi, VEKAM Müdürü) açılış sunumuyla yapılıyor.

Etkinlik kapsamında müzede “Sinopia Çağdaş Sanat Sergisi” adlı bir sergi açılıyor.

Koordinatörlüğünü Ekin Kılıç Ezer’in (Grafik Bölümü) üstlendiği sergide, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri, tanınmış ulusal sanatçılarla birlikte resim, grafik sanatı, baskı resim, seramik ve diğer medya alanlarındaki çalışmalar sunacak.

Sergi, Anadolu’nun etkileyici tarihine bugünden bakma olanağı sunarken sinopia renginin tarihteki saygınlığına bir hatırlatma niteliğini de taşıyor. Kılıç Ezer, “Bugün Kapadokya’da halen kullanılan bu pigment, yoşa olarak anılıyor ve çömlek süslemelerinde kullanılıyor. Biz de sanatçılarımıza Kapadokya’dan gönderilen topraktan bir miktar vererek sinopia’yı yaratıcı süreçlerine katmalarını istedik. Sanatçılar sinopia pigmentini kendi atölyelerinde bu topraktan damıtarak elde etti ve bu rengi yorumlayarak sanat yapıtlarına dönüştürdü.” dedi

Sempozyum Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek

24 Kasım’da Bilkent Üniversitesi’nde sürecek olan Sempozyum, yurt dışından, Türkiye’den ve Bilkent Üniversitesi’nden alanında tanınmış akademisyenleri bir araya getirecek.

Sempozyumun ardından, GSTMF Sanat Galerisinde Beata Zalewska’nın (Güzel Sanatlar Bölümü) danışmanlığını yaptığı “Sinopia’yı Keşfetmek” ve Ekin Kılıç Ezer’in danışmanlığını yaptığı “Sinopia: Pigmentler, Renkler ve Dokular Atölyesi” sergisi gerçekleştirilecek.

Sempozyumun ardından katılımcılar için geçen aylarda UNESCO dünya mirası listesine giren Gordion Antik Kentine de bir gezi düzenleniyor. Organizasyon lojistiğini İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı ve Dekan Vekili Prof. Dr. Yasemin Afacan ve Müge Mengü Hale’in (İletişim ve Tasarım Bölümü) üstlendiği sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgiye pci.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Piu Art Cafe
Önceki

‘Kadın ve Doğa’ Sergisi Piu Art Cafe’de

Pınar Kuseyri, “Ritmik İzler”
Sonraki

Pınar Kuseyri’nin “Ritmik İzler” Sergisi Galeri FE’de!

Kaçırmayın!

Cihan Gülbudak

Cihan Gülbudak ile Theremin ve Yolculuğu Hakkında Söyleşi

Theremin’i ilk fark edip ilgi duyduğum zamanlardı sanırım; bir baktım
İbrahim Coşkun

İbrahim Coşkun’un “Ben Anadolu” Sergisi, Taksim Sanat’ta Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, kamusal sanat alanı Taksim