Portfolyo: Adem Başpınar

Adem Başpınar
Adem Başpınar

1975 yılında Malatya’nın Arapgir kazasında doğdum. 1994 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve 1999 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Neşe Erdok – Özdemir Altan Atölyesi’nden mezun oldum. 2005 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi / Realizatör (Sahne Ressamı) olarak görev yapmaktayım.

Çok sayıda yarışmalı ve karma sergilerde yer aldım. Beyoğlu’ndaki atölyemde resim çalışmalarıma devam etmekteyim.

Ödüller

2016 – Eskişehir Valiliği “Yunus Gibi” Resim Yarışması, Mansiyon
2015 – 11. Geleneksel Ümraniye Belediyesi Resim Yarışması, 1.lik ödülü

Resmim; kişisel hayal gücümü işleyerek, kurgumun gerçekle bağdaşması zor olan durumları şaşırtıcı olaylarla harmanlamayı ister. Özgün bir atmosferi, özel gözlem alanımı ve aşkınlıklarımı vurgular.

Ait olma hissini, hareketlilik ve bulunduğu yerdeki geçiciliğini ifade etmek için figürleri genelde açık ve soyut mekanlar içerisinde kurgusal kompozisyon anlayışıyla ele alır.

Kübik formlu belli oranda deformasyona sahip figürleri, birer heykele dönüştüren mekansal etkilerle yoğurur. Hayatla ilgili her şeyi, dünyayı ve kendisini değiştirmek için sanatın her dalından ve felsefeden istifade eder.

İnsanın kendini bilmesi dünyayı, insanın ve kendisinin ne anlama geldiğini bilmesi için merak uyandırır. Geçmişteki mirası omuzlayıp, kendine has bir alan bulup, özgün edinimler içinde sayılmayı bekler.

Değişik açılımlarla boya ve konu kurgusuyla zenginleşmeyi, fantastik diyarlarda gezinmeyi diler. Mekanı ve zamanı işler onun içine hiçbir şeyi hapsetmez. Dekoratif olandan çok acıyı, yaşamı irdeler ve insanı hayali ve düşsel unsurlarla yeniden yüceltmeyi, yeniden anlamayı dener.

Sanatım; mirası da, insan türünün geliştirdiği her yöntemi klişe olmadan, banelliğe bulaşmadan, yozluğa düşmeden fark yaratarak işler. Bireyi ulvi değerler içinde tutar ve insanlaştırır. Varoluşumla, sorgulamalarımla ilintili her meseleyi olgunlukla karşılayıp, bu çileyi çekmeye hazır dirençli bir vücut oluşturur ve zamanın geçici heveslerinden kenar tutar.

İçine bırakıldığım dünyanın sınırlarını zorlayarak sonsuzluğa yayılma çabası; sanatımın oluşumunda bana rehberlik eder. Nesnenin bilgisinden süzülerek, büyülü imgeler penceresinden bakmayı amaçlar.

Instagram: adembaspinar_art


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.