Portfolyo: Barış Kıymaz (Nakkab)

Barış Kıymaz (Nakkab)
Barış Kıymaz (Nakkab)

1996 İstanbul, Üsküdar doğumluyum. 2016-2017 yıllarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde eğitim aldım.

2018-2022 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Eğitim dönemimde çeşitli baskı tekniklerinin yanı sıra fotoğraf, video ve enstalasyon çalışmaları deneyimledim. Bağımsız çalışmalarıma Nakkab mahlasıyla Berlin ve İstanbul’da devam etmekteyim.

2015 yılından beri dövme sanatıyla, lisans döneminde aldığım Geleneksel Türk Sanatları dersinden beri ise Ebru sanatıyla ilgilenmekteyim. Bu iki farklı sanat alanını birleştirerek, beden ve yüzey sanatı üzerinde bütünlüklü bir ilişki kurmak üzere çeşitli pratikler deniyorum. 2021 yılından bu yana çalıştığım dövme tasarımlarını oluştururken ”sernakkab” adını verdiğim bir üretim sürecim var. Çalışmalarımda geleneksel ebru tekniklerini kullanarak minimal çizgi karakterleri ve radikal kompozisyonlar oluşturuyorum. Ortaya çıkan yüzey tasarımlarını dijital ortamda insan anatomisiyle uyumlu hale getirerek özgün dövme tasarımlarına dönüştürüyorum. Böylece çalışmalarımda organik ve bilinçli bir dil yakalarken, farklı dönem ve coğrafyaların sanat anlayışlarını sentezleme imkanı buluyorum.

Instagram: nakkabdoesit
artstation: Nakkab


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.