Portfolyo: Beklan Kızılçay

Beklan Kızılçay
Beklan Kızılçay

1968 yılında İstanbul’da doğdum. 1986 yılında girdiğim Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünü 1993 yılında tamamladım. İstanbul’da yaşamaya ve çalışmaya devam etmekteyim.

Tablolarımda toplumsal etkileşimler, kadın erkek ilişkileri tabiata insanın saldırısı ve bunların getireceği sonuçlar gibi temaları ön plana çıkartıyorum. Hırs, narsisizm, egoistlik gibi ruh hallerinin toplumlar ve dünya üstündeki olumsuz getirilerini, belki yaşamak üzere olduğumuz zamanları tablolarıma yansıtırken; insanların ve doğanın uğrayacağı mutasyonu sergilemekteyim.

Kendimizde arayıp sorguladığımız yaşama dair kaçışlar ya da dahil olma arzularımızın yaşam döngüsünde gösterdiği değişikliklerin, ilişkilerimize olan etkilerini sunarken; natürel figürler kullanarak zaman ve mekân kaygısı olmaksızın, simgeler ve figürleri, surreal objelerle desteklemeyi, kompozisyonu geniş ama anlaşılır kılmak için surnaturel bir tarz oluşturmaktayım.

Tekniğim

Tuval üzeri yağlıboya uygulamaları tercih ediyorum. Tablolarımda perspektiften plana geçişlerde zaman ve mekansız alanlar kullanmayı tercih ederken, renkleri çok sayıda karışımla kendime özgü pastel tonlarda harmanlıyor ve baskın rengi ön plana atarak vurguyu odaklamayı benimsiyorum.

Yumuşak geçişler tezadında sert çizgiler kullanarak alan ve mekân derinliklerini surreal anlatım biçimine taşımaktayım.

Web: beklankizilcay.com
Instagram: beklankizilcay

Solo Sergiler

2018 – “Sürnarsist” Maji Gallery, İstanbul
2019 – “Beklan Kızılçay Solo Sergisi” Gama Gallery, İstanbul

Karma Sergiler

2019 – “Armory Art Week” NYA Gallery, New York/ABD
2019 – “Equinox” NYA Gallery, New York/ABD

Fuar

2019 – Art Ankara 5. Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.