Portfolyo: Cihan Sönmez

Cihan Sönmez
Cihan Sönmez

1966 İstanbul doğumluyum. İTÜ Denizcilik Fakültesi, Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun oldum. Mesleğim nedeniyle dünyanın pek çok ülkesine gidip farklı kültürlerdeki insanlarla iletişim şansım oldu. Yaşantımın önemli bir kısmı okyanus aşırı ülkeler arasında denizde geçti. Görselliğe olan tutkum ve mavi dünyanın sihrine olan yakınlaşmam bu yıllara denk geldi.

Profesyonel hayatım boyunca çeşitli deniz ve kara şirketlerinde çalıştıktan sonra yönetici-başmühendis oldum. Kontrol mühendisliği, danışmanlık ve denizcilik ile ilgili eğitim kurumlarında eğitmenlik yaptım. Bu görevlerim sırasında fotoğraf ile ilgili alt yapı eğitimi alarak Sayın Arel Kalender’in fotoğraf grubuna katıldım. Işık ve kompozisyon bilgimi geliştirmemi takiben İFSAK bünyesinde sokak fotoğrafçılığı temalı karma sergilere katıldım. Ters ışık fotoğraflarına olan aşkım beni ışık-gölge, silüet, geometride insan temalı fotoğraflara sürükledi. Sokakta akış halinde olmak ve bu akışı fotoğraflamak çok keyifli. Fotoğrafta üçüncü boyuta ulaşmak en büyük heyecanım.

2003-2007 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini de bitirdim. Sanat tarihi, görsel sanatlar ve fotoğraf konusunda sürekli yeni bir şeyler öğrenmek bağımlılığım oldu. Işık ile resim yapmak farklı bir duygu. Sokaktaki duyguyu fotoğrafsevere aktarmak bambaşka bir lezzet.Bu lezzet insanı daha çok çalışmaya sevk ediyor.

Yaşamın; renklerine, ışığına hayranım.Bir gün; hayatımın fotoğrafını çekme hayalim, pek çok işi aynı anda yapma enerjimi canlı tutuyor. O, fotoğrafı çekeceğime inanıyorum.

Instagram: magic_blue

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.