Dilek Dilaver
Dilek Dilaver

Portfolyo: Dilek Dilaver

OKU

1986 yılında Van’da doğdum. 11 yaşından beri İzmir’de yaşıyorum. Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. AÖF’te “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünü bitirdim. Aynı zamanda İzmir’de kurumsal bir yazılım firmasında İş Analisti olarak çalışıyorum.

Fotoğraf çekmeyi sevdiğim için üniversite yıllarında fotoğrafçılık kulüplerinde yer aldım. Ancak gerçek anlamda fotoğrafı öğrenmeye başlamam , 2017 yılında Artlens Görsel Kültür ve Sanat Atölyesi ile yolumun kesişmesiyle başladı. Burada atölyenin kurucusu ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk Xphotographer’ı Nilay İşlek’ten temel eğitimlerimi tamamlayarak doğru yerde ve doğru zamanda bu koca dünyaya adımımı attım. Atölye bünyesinde deneysel fotoğraf, belgesel fotoğraf, fotoğrafın felsefesi, film çözümleme gibi gelişimimi sağlayacak ileri düzey birçok eğitime katıldım ve katılmaya devam ediyorum.

Bugüne kadar üç fotoğraf sergisinde yer aldım. İlk sergim 2019 Aralık ayında Aliye Erkurtulgu’nun koordinatörü olduğu ve benimle beraber on beş katılımcının yer aldığı “İzin Verin! Biraz da Hayal Kurayım” sergisi oldu. Bu sergi sonrasında atölye bünyesinde katılmış olduğum Dora Günel eğitmenliğindeki “Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj” atölyesi sonrasında ikinci sergimi gerçekleştirdim. Dora Günel‘in koordinatörü olduğu ve benimle beraber sekiz katılımcının yer aldığı “Bir Daha Bak ” isimli sergiyle Ocak 2020’de fotoğraf severlerle buluştuk. Son olarak Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak düzenlenen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncüsü olduğu “Cumhuriyet’in 100’ü İzmir” isimli sergide yer aldım.

Kendimi geliştirmek adına çok fazla fotoğraf inceliyor, araştırma yapıyor, kitap okuyor, film seyrediyor ve beğendiğim fotoğrafçıları takip ediyorum .Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimde sürekli fotoğraf çekerek bakış açımı geliştirmeye çalışıyorum. Fotoğrafın diğer sanat disiplinlerinden beslendiğini düşündüğüm için fotoğrafla kalmayıp diğer disiplinlere dair eğitimlere katılıp, farklı bakış açıları kazanmaya çalışıyorum. Yine Artlens bünyesinde Emrah Suat Onat eğitmenliğinde film çözümleme, kısa film yapım ve çeşitli sinema atölyelerine katıldım. Kısa film yapım atölyesi sonrasında , danışmanlığını Emrah Suat Onat’ın, yönetmenliğini Uğur İpek’in yaptığı, Artlens film ekibi olarak içinde oyuncu, yönetmen asistanlığı, kameramanlık gibi görevler üstlendiğim “Antinomi” isimli kısa filmde yer aldım.

Fotoğraf çekmek gerçekten bir tutku ve ben de 2017 yılından beri bu tutkumun peşinden koşuyorum. Fotoğraf çekmeye başladığım ilk dönemlerde daha çok doğa ve manzara fotoğraflarına yönelsem de, son dönemde insan-mekan ve anları yakalayabildiğim sokak fotoğraflarına yönelmeye başladım. Fotoğraf benim için sonu olmayan, gidebildiğim kadar gidebileceğim, hatta hayal bile etmediklerimi gerçekleştirebildiğim çok uzun bir yolculuk hikayesi. Bu hikayeyi nasıl anlatmak, nasıl göstermek istiyorsam hepsi parmağımın ucundaki denklanşörde, gözlerimin baktığı kadrajda…

Instagram: didi.photography


Hasan Nazif Yılmaz

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Sinan Canan
Önceki

Sinan Canan’ın Yeni Şarkısı “HEYHAT” Yayında!

Deniz Üstü Kanatlar - Ses, Müzik, Beden Öyküleri
Sonraki

Deniz Üstü Kanatlar – Ses, Müzik, Beden Öyküleri

Kaçırmayın!

LÁSZLÓ LUKÁCSI, Glassification.hu

Çağdaş Macar Cam Sanatı Türkiye’de!

Günümüzün Macar cam sanatını temsil eden sanatçılar “Glassification.hu” sergisiyle bir
Pelin Timoçin

Portfolyo: Pelin Timoçin

1995 yılında Manisa’da doğdum. İlk ve ortaokulu Adana, lise eğitimimi