Portfolyo: Helin Bereket

Helin Bereket
Helin Bereket

Helin Bereket 1983 Diyarbakır doğumlu, Berlin’de yaşıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimimi tamamladıktan sonra birkaç sene mimar olarak çalıştı, daha sonra Berlin’e taşınarak Kunsthochschule Berlin Weissensee’deki Raumstrategien isimli sanat bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

Fotoğraf çekmeye, 2013 yılında aldığı ilk fotoğraf makinesini İzlanda gezisi sırasında kullanarak başladı. 2013-2014 yıllarında sık sık seyahat etme fırsatı oldu. İlk başlarda yalnızca seyahat ederken fotoğraf çekiyordu, dolayısıyla ilk fotoğraflarının çoğu seyahat fotoğraflarından oluşuyor.

2014 yılında bir Instagram hesabı açarak bu seyahat fotoğraflarını paylaşmaya başlaması fotoğraf konusundaki dönüm noktası oldu. Aldığı motive edici yorumlar ve takipçi sayısının kısa zamanda artmasıyla fotoğraf çekmek günlük bir aktiviteye, Instagram hesabı da bir çeşit fotoğraf bloğuna dönüştü.

Çektiği fotoğrafların çoğu spontane gelişen, hayatını sürdürürken rastladığı şeylere dayanıyor. Genelde karşısına çıkan sıradan şeylere her zamankinden farklı bir açıdan bakmaya ya da içlerindeki ilginç detayları yakalamaya çalışıyor. Aldığı mimarlık eğitiminin de etkisiyle geometrik biçimler içeren sade kompozisyonlar, renk, içerik ya da şekiller konusundaki kontrastlar da ilgisini çekiyor. Fotoğraflarında bütün bu öğeleri ayrı ayrı ya da beraber halde görmek mümkün. Ancak sabit bir tarzı yok, o an ne yaşıyorsa fotoğrafları da ona göre biçimleniyor.

Web: helinbereket
Instagram: helinbereket


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.