Portfolyo: K. Nil Yıldırım

K. Nil Yıldırım
K. Nil Yıldırım

Nil Yıldırım, 1995 yılı Ankara doğumlu, Ankara Üniversitesi Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı 2015 yılı mezunudur. Sanat hayatının profesyonel başlangıcı 2019 yılına dayanmaktadır. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel Sanatlar Bölümü mezunu olup, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Resimlerinde lirik bir anlatıma odaklanır. İfade biçimi olarak resimlerinin yanında çok yönlü ve disiplinlerarası çalışmalar üzerine yoğunlaşmakta olan sanatçı, malzemenin, boyanın, tuvalin sınırlarını aşan yeni ifade arayışları içindedir. Son yaptığı işlerde ise buluntu malzemelerin doğallığından faydalanmaktadır. İşlerinde yoğunlaştığı atmosfer yaratımı, genellikle ütopik manzaralar serisi oluşturmakta ve yarattığı manzaralarda kişiyi gerçeklikten alıp farklı deneyimler yaşamaya davet etmektedir. İnsanların ötekiyle veya ötekilerle karşılaşması durumunda verdiği izlenimler ve vermeyi istemediği, kaçındığı ancak başkaları tarafından fark edilen veya edilmeyen izlenimlerden oluşan Goffman’ın benlik sunumu kavramına ütopik kent odağında yaklaşan sanatçı çalışmalarına Ankara’da atölyesine devam etmektedir.

Instagram: nilhanimm

2024-GRİ ALAN ‘DİSSENSUS’ KARMA SERGİ, BALIKESİR
2024-NUE GALERİ KİŞİSEL SERGİ AİT OLDUĞUN\M YER, ANKARA
2023- BAZAART 12. EDİSYONU GALERİ DENİZ KARMA SERGİ, İSTANBUL
2022-NUE GALERİ KARMA ”GİZ” SERGİSİ, ANKARA


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar