Portfolyo: Nora Yeksek

Nora Yeksek
Nora Yeksek

1991’de İstanbul’da doğdum. Çocukluk yıllarımdan beri seramik, plastik sanatlar, illüstrasyon, yaratıcı çizim ve tasarım, grafik tasarımı, baskı tasarımı, vitray ve mozaik gibi birden çok sanat ve tasarım dallarıyla ilgilendim ve bu alanlarda dersler aldım. 2009 yılında tam burslu olarak girdiğim Okan Üniversitesi, Moda Tasarım Bölümü’nden 2014 yılında üniversite birincisi olarak mezun oldum. Erasmus programı kapsamında bir yıl süre ile Portekiz’de moda tasarımı üzerine, 2018-2019 yılları arasında da Vancouver, Kanada’da Emily Carr Arts & Design University ve BCIT’de Görsel İletişim Tasarımı üzerine eğitim aldım. Portekiz, Kanada, İspanya ve İstanbul’da katıldığım karma sergilerin yanı sıra; 2015 yılında Galeri Bu’da illüstrasyon alanında ilk kişisel sergimi açtım. Ardından Sabitfikir, Calling Mag, Karga Mecmua, Psikeart gibi basılı yayınlara çizmeye başladım.

Çalışmalarımda genellikle doğa, hayvanlar, iskelet yapıları ve insan yaşamına dair her şeyden; hareketler, duygular, ilişkiler, insan vücudu gibi çevremizde olan bir çok şeyden ilham alıyorum. Genelde geleneksel malzemeler ile çalışmayı seviyorum. Siyah-beyaz ve mürekkep zevk aldığım yegane şey; fakat işin içine renk girdiği zaman geleneksel malzemeler ile çıkardığım işi dijital bir şekilde renklendirmeyi tercih ediyorum. Çizimlerin karanlık ve sert yanı var; fakat bunun şiddetini gelen projelere göre yumuşatabiliyorum. Güzel olanı bozmak ve bunu bu şekilde çizimlerimde yansıtmak tercih ettiğim bir şey. Ruh halime göre değişebilen çizimlerimin olması hoşuma gidiyor. Çalışmalarımda kendime konu ve teknik anlamda bir sınır koymak istemiyorum. Çalışmalarımda sınır koymayı sevmediğim gibi çeşitli alanlarda da işler yapmak hoşuma gidiyor.

Halen illüstrasyon ve grafik alanında freelance olarak çalışmalar yapmaya devam ediyorum ve aynı zamanda da butik bir tasarım atölyesinde çocuk kıyafetleri tasarlıyorum.

Instagram: norayeksek_illustration

Sergiler

2017 Şubat – “Artists’ Choice Exhibition” İllüstrasyon Sergisi – Federation of Canadian Artists, Vancouver, Kanada
2017 Ocak – “Works on Paper Exhibition” İllüstrasyon Sergisi, Federation of Canadian Artists, Vancouver, Kanada
2015 Ocak-Mart – “Delusion/Sanrı” Kişisel İllüstrasyon Sergisi, Galeri Bu, İstanbul
2014 Kasım-Aralık – “Tao Novus Collection” 2. İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul
2016 Haziran – “Tao Novus Collection” Defile, Strzeminski Academy of Fine Arts Lodz, Polonya
2014 Mart-Nisan – “Tekme-Tokat” Karma Sergisi, Ortaköy Kültür Merkezi, İstanbul
2014 Şubat-Mart – “The Call Of The Wild” Karma Sergisi, Mutuo Centre De Arte Barselona, İspanya
2013 Kasım-Aralık – Karma Sergi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara

Ödüller

04.09.2014 MESİAD 2014 Moda ve Tekstil Yarışması “İkincilik Ödülü”


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir