Portfolyo: Oğulcan Yiğit ÖzdemirOğulcan Yiğit Özdemir
Oğulcan Yiğit Özdemir

1991 senesinde Bakırköy’de doğan Oğulcan Yiğit Özdemir, 1996’da Yeşilköy’de ilkokula başladı. 2008 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdi ve hemen ertesi sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümüne başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünü 2017’de bitiren sanatçı aynı sene ilk solo sergisini Galata’da açtı. 2018’da Suriye Pasajı’ndaki Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı’nda küratörlüğünü yaptığı karma sergi “Başkalaşımlar”ı sergiledi ve hemen ertesi sene Kadıköy mecra’da ikinci kişisel sergisi “Aykırı Suretler”i açtı. 2019’da Beyoğlu Qırıx Sanat’ta üçüncü kişisel sergisi “Atölye X”i sergiledi ve 2021 yılında “Yükselen bir müzik var“ adlı anlatı/oyun çalışması KDY’den çıktı.

Aynı sene “Çıplak” adlı sergisini Ritm Galata’da sergiledi ve 2022’de Kurtuluş Rum İlköğretim okulunda düzenlenen ‘Mahalla Festival’ kapsamında Gomidas Vartabed portresine yer verildi. Yine 2022’de Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı’nı “İtalyan ve Rus avangardı: Fütürist hareketler arasında karşılaştırmalı bir çalışma” başlıklı teziyle tamamladı.

2015-2017 seneleri arasında ortakhaber.com adlı haber sitesinde yazarlık, çevirmenlik ve raportörlük yaptı. Şiir ve çevirileri Express, Yaba ve Caz Kedisi dergilerinde yayımlandı. EKdergi, gazeteduvar.com, terrabayt.org, imdatfreni.org, unlimitedrag.com (Art Unlimited) ve vesaire.org için sanat ve politika üzerine onlarca inceleme ve eleştiri yazısı kaleme aldı.

Çalışmalarına hala Güngören’deki atölyesinde devam etmekte.

Instagram: ogulcanyigitozdemir


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir