Portfolyo: Osman GültepePortfolyo: Osman Gültepe
Osman Gültepe

1994 Aydın Kuşadası doğumluyum. 2008 yılında Aydın Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim görmeye hak kazandım. 2010 yılında katıldığım uluslararası bir yarışmada yarışmada Türkiyeyi temsil ettim. 2011’de, lisede göstermiş olduğum başarıdan dolayı, üstün başarı ödülü aldım. İlk sergimi yine 2011 yılında, 11 yaşında, Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi’nde açtım. 2012 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel bölümüne dereceyle girmeye hak kazandım ve 2020 yılında lisans eğitimimi tamamladım. Şimdiye kadar üç kişisel sergi açtım, otuza yakın karma sergiye katıldım. Sanat çalışmalarımı İstanbul’daki atölyemde sürdürmekteyim.

Heykellerimde öncelikle insan vücudu ve bu yapının çalışma prensipleri ile ilgilenmekteyim. Doğaya ve insana yapılan ya da yapılması muhtemel olan müdahalelerin ve buna kaynak sağlayan ekonomik, politik ve sosyo-kültürel düzenin insanlar üzerindeki olumlu veya olumsuz tesirini işlemekteyim. Heykellerimde daha çok dış etkenlerden gelen müdahaleler ile birlikte, figürlerde oluşan fiziksel ya da duygusal ruh hallerini yansıtmakta ve bunu da; figürler üzerinde uyguladığım gerek doğal, gerekse yapay deformasyonlar ile anlatmaktayım. Çalışmalarımda durağan heykellerin yanı sıra mekanik ve hareketli parçalardan oluşan bir kavramsal sistemi işlemekteyim. Bu hareketli heykellerde öngördüğüm, heykellerime bir devinim kazandırmak, hareketi odağa koymak ve izleyicilerin eserlerin birer parçası haline gelmeleridir.

Bir sanat eserine müdahil olmak, onu yaratan sanatçının o anki duygularını hissetmenin en iyi yoludur. Ben de eserlerimde sanatçı, eser ve izleyici üçgenini oluşturmaya odaklı çalışmalar üzerinde durmaktayım. Böylelikle eserlerime dahil olan ve heykellerin kurgularına yön verecek olan izleyici, eserlerin sunduğu kavramsal hikayelere de ortak olacaktır.

Grup Sergilerim

2011 – Turgut Pura Vakfı – İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, İZMİR
2011 – Aydın Türk Amerikan Koleji – Aydın Sanat Galerisi, AYDIN
2011 – TC. Aydın Belediyesi – Aydın’da Dün Bugün Yarın, AYDIN
2012 – Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Kordinasyon Merkezi – Aydın Sanat Galerisi, AYDIN
2012 – İpek – Ahmet Merey Sanat Ödülleri Sergisi – MSGSÜ, İSTANBUL
2014 – İpek – Ahmet Merey Sanat Ödülleri Sergisi – MSGSÜ, İSTANBUL
2014 – Ulus Lions Kulübü – MSGSÜ, İSTANBUL
2015 – Ulus Lions Kulübü, Genç Girişimciler Yarışması Sergisi – MSGSÜ, İSTANBUL
2015 – Maker Faire – Santral İstanbul, İSTANBUL
2017 – Taktiksel Duruş Sergisi – Cermodern, ANKARA
2017 – 36. Turgut Pura Vakfı – İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, İZMİR

web: osmangultepeart.com
Instagram: osmangultepesculptor


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.