Portfolyo: Şeyma BarutŞEYMA BARUT
ŞEYMA BARUT

1987 yılında İstanbul’da doğdum. 2017’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldum. İstanbul’da yaşıyorum ve çalışmalarımı buradaki atölyemde sürdürüyorum.

Kağıt ve tuval üzerine çeşitli malzemelerle figür resmi yapıyorum. İçerikler ve biçimsel ifadeler süreç içerisinde kendiliğinden gelişti ve bir çizgiye oturdu. Bu konuda başlangıçta nispeten dürtüsel davrandım. Teknik, üslûp, biçim anlayışı gibi değerlerin zamanla, üreten kişinin karakter özellikleriyle de örtüşerek samimi bir dile dönüşebildiğini düşünüyorum.

Yaptığım işlerin konularını o dönem problem edindiğim meseleler belirliyor. Dolayısıyla bunun için dönüp kendi hayatıma ve deneyimlerime bakıyorum. Bir süre cinsiyet rolleri, cinsiyet eşitliği ve eril tahakküm konularında işler ürettim. Bir süredir de sınırları biraz daha genişletip, bu konunun dışına çıkan ama yine temelinde birey-toplum ilişkisine değinen resimler yapıyorum. Bu resimlerin genelinde model olarak kendimi kullandım ama aslında çoğunu direkt bir ‘otoportre’ olarak işaretlemedim. Bazılarında kendimi anonimleştirerek herhangi bir figür olarak ortaya koymak istedim çünkü bence bu şekilde izleyicinin resimle kurduğu bağ daha güçlü oluyor.

Instagram: seymabarut_


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir