Sedat Nacar
Sedat Nacar

Sedat Nacar’ın “Anlam” Sergisi Akademia Vakfı’nda

26 Haziran 2024

Eserlerine doğal, doğadan topladığı malzemeleri de dahil eden Sedat Nacar, bunların yeni anlamlara doğru çıktıkları yolculukta kendisini bir rehber olarak görmekte ve atık olarak nitelendirilen malzemeleri sanata dönüştürmektedir.

Sanatçı, eserlerine ilgi duyanların bir obje, bir durum karşısında anlam ve algılamada farklı bakış açısı oluşturarak, dayatılanın ötesindeki hayatı görmesi, sınırlandırılmış hayatın dışına çıkarak içsel yolculuğun yapı taşları için bireylem, bir kıvılcım yaratma isteğindedir.

Konferanslar, söyleşiler, sergilerle Bodrum’un kültür merkezi olmayı amaçlayan Akademia Vakfı, ikinci sergisinde ‘geri dönüşümün’ önemine vurgu yapıyor.

Resim ve heykellerinde atık malzemeleri de kullanan Nacar’ın sergisi 27 Haziran 2024 günü Akademia Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

Sergi açılış kokteyli 27 Haziran 2024 saat:19.30

Anlam

Bir kelimeden, bir sözden, bir davranış veya olgudan anlaşılan şey, bunların hatırlattığı düşünce veya nesne.

Bireyleme kalkan kişinin, yaptığı şeye, kendine özgü bir imza bırakması.

Bir önermenin, bir tasarının, bir düşüncenin veya eserin anlatmak istediği şey.

İnsanın yaşanmışlıklar sonucu gerçekleşen öğrenme ortamında kendi hayat tecrübesiyle içsel dünyasında konumlandırabildiği düşünce. Sanatçı, üretici eserini üretir, üretim  sonucunda ortaya çıkan eserin anlamı ve anlamlandırılması, izleyicinin kendi algı ve görüşü doğrultusunda, içsel bir yolculuğun kişisel bir hesaplaşması olmalıdır. İnsanın olanakları ve sınırlılıkları çerçevesinde doğaya, çevremizdeki canlılara ve en önemlisi kendi iç dünyamıza bakarak, değişim ve dönüşümün kaçınılmaz etkilerinin farkına varılma aşamalarındaki anlam ve anlama yollarının, kendini, çevreyi ve doğayı tanımaktan geçtiğini yapıtlarımla gözler önüne sermekteyim.

Sedat Nacar

1973 yılında Adana’da doğan sanatçı MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede sanat eğitimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Çocukluğunda çalışma hayatına atılarak usta çırak ilişkisi ile öğrendiği teknikleri, sanatsal hayatının akademik yönüyle uyumlandırıp resim heykel çalışmalarında kendine özgü bir anlatım biçimi yarattı. Sanatsal üretim biçiminde ‘ne anlatacaksın, nasıl anlatacaksın’ gibi sade bir düşünce ve üretim yolunu tercih etti.

Sanat malzemelerinin yanı sıra doğada bulduğu atık malzemeleri de kullanarak oluşturduğu anlatım dili ile izleyicilerin; kendi iç dünyalarına, olanaklarına ve sınırlılıklarına, diğer canlılara, doğaya, çevre bilincine ve geri dönüşümün önemi adına yol göstermek amacıyla çalışmaktadır

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı

Uluslararası bir bilim, eğitim, kültür kurumunun Türkiye’de gerçekleştirilmesi amacıyla Akdeniz ülkelerinden ve Türkiye’den bilim insanları, teknisyenler, politikacılar ve iş adamları tarafından 1994 yılında Bodrum’da kurulmuştur. Çok sayıda etkinlik gerçekleştirmiş ve dünyada ilk yerel Habitat Konferansı’nı yürütmüştür.

2001yılında, Bodrum’da üniversite kurulabilmesi yolundaki yasal engellerin aşılamaması üzerine vizyonunda değişiklik yapmış ve Bodrum’da 12 ay turizm düşüncesi altında; arkeoloji, tarih, kültür ve sanat üzerine yoğunlaşarak projeler üretmeye başlamıştır.

Vakıf, 2016yılından itibaren yeni yönetimiyle birlikte, Türkiye’den ve dünyadan arkeolog ve tarihçileri davet ederek, Bodrum’da ‘Tarih Konferansları’ adı altında etkinlikler düzenlemektedir.

Akademia’nın en önemli projelerinden biri olan ve 2020-2022 yıllarında gerçekleştirilen ‘Halikarnassos Surları Projesi’ kapsamında; Kültür ve Turizm Bakanlığı izni, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi denetimi ve Prof. Dr. Adnan Diler danışmanlığında çalışmalar yapılarak, 1,5 kilometrelik antik sur duvarları açığa çıkarılmış ve iki taraflı yürüyüş yollarıyla halkın ve turizmin kullanımına sunulmuştur.

UWAW-UnderwaterArt Works

UWAW, UnderWater Art Works 2001 yılında, doğanın insanlar tarafından yağmalanması, kirletilmesi, küresel ısınma ve iklim felaketlerine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak amacıyla kurulmuş sanat grubudur.

UWAW ekibi ve katılanları doğaya saygılı, insan kaynaklı çevre katliamları ve bunun sonucu oluşabilecek doğal felaketlerden endişe duyan, ortak aklın yararına inanan sanatçılardan oluşur.

Ast üst ilişkisi yoktur, kararlar ortak alınır, işler gönüllülük esasına göre paylaşılır.

Tüm sanatçıların katılımına açık olan UWAW; sanatı kullanarak gerçeklere dikkat çekmeye devam edecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Kaçırmayın!

Finito. Yallah. Kış Kış. L*ve. You

“Finito. Yallah. Kış Kış. L*ve You.” 27 Mayıs’ta DasDa’ta

İstila!, Yuva, Yalnızlar Kulübü, Kabileler gibi sevilen oyunları seyirciyle buluşturan
Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı sergisi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, 2024

Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı Sergisi Açıldı

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Türkiye’de fotoğraf alanının yaşayan en önemli