Vuslat "Emanet" sergisi, 2024. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz
Vuslat "Emanet" sergisi, 2024. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Vuslat’ın “Emanet” Sergisi 30 Temmuz’a Dek Uzatıldı!

25 Haziran 2024

Vuslat’ın “Emanet” adlı sergisi, Ebru Yetişkin küratörlüğünde, 22 Mayıs – 30 Temmuz 2024 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda izleyiciyle buluşuyor.

Güven, bağlılık, ihtimam gösterme, sözüne sadakat ve koruyuculuğun değerini ifade eden “emanet” kavramının birçok tezahürünü keşfetmeye davet eden sergi Vuslat‘ın heykel, resim, şiir, ses ve enstalasyon eserlerini kapsıyor.

“[k]endisini neyin beklediğini bilmeyen, tanımadığı bir yola koyulan, menziline içerik atfetmeyen bir tür iyimserlik” halini bir değer olarak hakikaten de bugün, yeniden emanet alabilir ve emanet bırakabilir miyiz? Ebru Yetişkin

Geçtiğimiz yıl Baksı Müzesi’nde gerçekleşen “Emanet” sergisi, bu kez “sinematografik düşünebilmeye açılan bir çoksesli hafıza kaydı ve bir anlatı peyzajı olarak yeniden kurgulanıyor. Düşüncenin kristalleşmesi olarak karşılaştığımız Vuslat’ın her bir eseri, beş kubbenin altına bir hafıza sekansı olarak konumlanıyor.”

“Birçok momentumu olan sergide bir an, ayağına diken batmış bir kuş bakışıyla puslu dağların ardında kaybolanları geniş plana açılıp, daha net görebiliriz. Bir diğer an ise, moleküler bir perspektife geçip, DNA yapılı bir zincirin etrafında yürürken atalarımızdan aldığımız enformasyonu nasıl saklayıp koruduğumuza ya da dönüştürdüğümüze odaklanabiliriz. Yaşamın hangi anlarını hafızamıza nasıl kaydettiğimizi, bu hafıza kayıtlarıyla nasıl b(ağ)lar kurduğumuzu ve hiç unutmadıklarımızı anımsarız. Bize bazen bir kara delik gibi gözüken geleceğin karanlığından sakınmak için yan yana durarak ışıldayanların iyileştirici ve umut verici gücüne sahip çıkar, bazen de usulca havada asılı kalabiliriz. Bakış açılarının devingenliği sayesinde hareketlilik kazanırız. Bir hafıza sekansından diğerine geçen anlar ve anlatılar arasında dolanırken, hem kendi yaşamımızı bir film şeridi gibi yansıtarak tefekküre imkan veren, hem de başka tahayyül olasılıklarına açılan bir estetiği deneyimleriz.” Ebru Yetişkin

Sergiye Vuslat’ın kendi çalışmalarının yanı sıra sanatçı işbirlikleri de eşlik ediyor. Sanatçı Pelda Aytaş ve Vuslat‘ın işbirliğiyle ortaya çıkan “Kucaklaşma” adlı eser, “emanet” kelimesinin içinde yaşadığımız kültürel coğrafyada konuşulan ve 9 ayrı dilde paylaşılan anlamlarını düşünmeye davet ediyor. “E-m-n” kökünden türeyen “Emanet” kelimesinin Aramice-Süryanice, İbranice, Arapça, Farsça, Urduca, Türkçe, Yunanca ve Kürtçe’deki karşılıklarını sunuyor. Sanatçı Alican Okan ile serginin ses içeriklerini çalışan Vuslat, sergideki eserler hakkında dinlenebilecek hafıza kayıtlarını paylaşıyor.

Kendimizle ve dünyayla kurduğumuz bağları güçlendirmek için ilham verici bir olanak sunan sergi, 30 Temmuz’a dek Pazartesi günü hariç her gün saat 09:00-19:00 arasında ziyaret edilebilecek.

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Schaubühne Berlin yapımı III. RICHARD
Önceki

28. İstanbul Tiyatro Festivali’nden İki Büyük Sürpriz!

İpek Kay ile Tasarım Atölyesi: Zamanını Arayan Sandalye
Sonraki

Pera Öğrenme’den Yetişkinler için Atölyeler

Kaçırmayın!

“Magnum İstanbul’da” Sergisi, Bulgur Palas, 2024

“Magnum İstanbul’da” Sergisi Bulgur Palas’ta Devam Ediyor

Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Magnum Photos ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin
PEYK

Peyk Yeni Yılın En Özel Konseri ile İzmir’de

Türkiye’de rock müziğin önde gelen gruplarından olan Peyk, Hamiyet Müzikali’nden