Sera Boeno “Ana Mitler: Parçaları Toplamak” Sergisi

Sera Boeno, Neriman için Anıt Önerisi (Penelope / Fabro'dan Sonra) (detay), 2021 Dikiş iğnesi, dikiş ipi, 200x200x5 cm
Sera Boeno, Neriman için Anıt Önerisi(Penelope / Fabro’dan Sonra) (detay), 2021Dikiş iğnesi, dikiş ipi, 200x200x5 cm

One Arc Gallery, 30 Kasım 2023 – 30 Ocak 2024 tarihleri arasında Sera Boeno‘nun Ana Mitler: Parçaları Toplamak başlıklı İstanbul’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ana Mitler’de Sera Boeno, kadın akrabalarının anlatılarının, aile içi mitlerinin ve sözlü tarihlerinin, nesneler aracılığıyla samimi bir kaydını oluşturmak üzere deniz aşırı bir arayışa çıkıyor. Serinin ikinci gösteriminde sanatçı, arkeolojik merceğini kişisele yönelterek, aile içindeki hikayelerin, tariflerin, pratiklerin, hayallerin, takıntıların, aşkların ve travmaların parçacıklarını gün yüzüne çıkarıyor.

Mütevazı, evsel malzemeleri, antik bir estetikle bir araya getiren eserler, kuşaklar arası uzlaşma ve iyileşme çabası olarak bireysel, kamusal ve mitolojik zamanı birbirine örüyor. Sergideki minimal ve tekrarlı çalışmalar, kişisel hatıraları muhafaza edip genişleterek, cinsiyet ve kültür etrafında mikrokozmoslar sunuyor.


One Arc Gallery

Mumhane Caddesi, No: 46-50, Kat: 1, Karaköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar