Sinan Logie “Vasat Mimarlara Kabir” Sergisi Öktem Aykut’ta

Sinan Logie "Vasat Mimarlara Kabir" Sergisi
Sinan Logie “Vasat Mimarlara Kabir” Sergisi

Sinan Logie‘nin Vasat Mimarlara Kabir isimli sergisi 13 Ocak 2023 tarihine kadar Öktem Aykut‘ta ziyaret edilebilir.

Sinan Logie, geçtiğimiz yıllarda mekânsal akışkanlık üzerine sürdürdüğü araştırmalarını, anıtsal mimari alanını da kapsayacak şekilde genişletti. Bu sorgulamalar, sanatçının İstanbul ve çeperinin tarihsel katmanlarına yönelik akademik araştırmalarının rehberliğinde devam etti. Son olarak, odağını Marmara
Denizi’nin etrafında dur durak bilmeden dönüşmekte olan kentsel alanı kapsayacak şekilde tanımladı. Gümüşlük Akademisi, Bodrum’daki Bir Anıtın Doğuşu (2017); Bilsart, İstanbul’daki Mabet içinde Mabet (2018); Ark Kültür, İstanbul’daki Mekansal Durumlar (2019) ve Tartışık, Asos’taki Namazgah (2023) isimli yerleştirme ve sergileri, Logie’nin anıtsal formlar üzerine sanatsal önermeleri olarak anılabilir.

Öktem Aykut‘un galeri mekanındaki yeni tek kişilik sergisinde Logie, günümüz dünyasında mimari üretimin görkemli vasatlığına bir saygı duruşu arz ediyor. Form Follows Finance (Princeton Architectural Press, 1995) isimli kitabında Carol Williams, kapitalizmin yükselen baskısı sebebiyle mimarların tamamen rant uğruna düzenlenmiş kısıtlı bir kurallar bütünü altında çalışmak zorunda kaldıklarını belirtir. Bu kapsamda, yalnızca çok az sayıda profesyonel istisnalar üretmeye kadirdir. Küreselleşen dünyanın gelişmekte olan yörelerinde ise kitlesel yaşam alanı inşaatları, kaçırılan fırsatlar ve terkedilmişlik hissinin tanımlayageldiği bir peyzaj ortaya koyarlar. Ne var ki, bu yeni kentselliği üretmek için çoğunlukla elverişsiz şartlarda çalışan mimarlar, geleceğin de kurucuları olmaktadırlar. Bütün dünyada karşımıza çıkan bu jenerik mekanlarda insanlar sevişmeye, çocuklar büyümeye, bireyler hakikati aramaya devam etmekte… Geleceğin bilim insanları, yazarları, sanatçıları ve müzisyenleri bu mekanlarda kimliklerini kurgulamakta, kent merkezlerinde yaşayan elitlerin gözlerinden ırak kendilerini oluşturmaktalar.

Vasat Mimarlara Kabir‘de Logie, sanatsal üretimini sınırlı bir kurallar bütününün içinde tanımladı. Galeri mekanının içinde yeni bir alan yaratarak ve dar bir biçim ve yöntem kapsamına sadık kalarak, Logie dünyanın her köşesinde üretmeye devam eden vasat mimarların yaşam ve ölümleri için bir kutlama sunmakta.


Öktem Aykut

Meşrutiyet Caddesi 99, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar