Kalıntıların Şifası Sergisi Chromas Dinletisi

Daniel Silver, Guy, 2016, HA4 Adel Rootstein mannequin, Statuariomarble, steel, plaster, scrim, 90x70x60cm, exhibitedaspart of Healing Ruinsat Zeyrek Çinili Hamam. Photograph: Hadiye Cangökçe
Daniel Silver, Guy, 2016, HA4 Adel Rootstein mannequin, Statuariomarble, steel, plaster, scrim, 90x70x60cm, exhibitedaspart of Healing Ruinsat Zeyrek Çinili Hamam. Photograph: Hadiye Cangökçe

The Marmara Grubu’nun 13 yıl süren özenli ve heyecan verici restorasyon çalışmaları sonucunda şehre bir kültür mirası olarak yeniden kazandırılan Zeyrek Çinili Hamam’da gerçekleştirilen Kalıntıların Şifası sergisi Chromas dinletisi ile sona eriyor. Çoksesli koro müziğinin Türkiye’deki en iyi temsilcilerinden Chromas, çağdaş müzikten caz ve folk düzenlemelerine uzanan geniş bir yelpazede farklı dilleri ve tarzları hamam akustiğinin oluşturduğu büyüleyici atmosferde bir araya getiriyor. Chromas’ın sergideki eserlerden esinlenerek hazırladığı bu özel etkinlikle sanatseverler, sergiyi hamamın muhteşem atmosferi içinde son kez deneyimleme fırsatını yakalayacak. 30 Kasım, saat 19.00’da gerçekleşecek Kalıntıların Şifası Sergisi Kapanış Dinletisi etkinliğine katılmak için biletlere shop.zeyrekcinilihamam.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Eşsiz mimarisini geniş kitlelerle buluşturmak hedefiyle kapılarını Kalıntıların Şifası sergisi ile herkese açan Zeyrek Çinili Hamam, serginin ardından ısıtılacak ve Mart 2024’de yeniden hamam olarak hizmet vermeye başlayacak. Aralık ayı itibariyle hamamın kadınlar ve erkekler bölümleri, restorasyon sırasında keşfedilen Bizans Sarnıçları ve açık hava mekanları kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Hamam kubbelerinin ve filgözlerinin yarattığı eşsiz manzarası ve geleneksel ile moderni birleştiren tasarımı ile dikkat çeken etkinlik alanları, özel davetler ve kutlamalar için sıradışı bir alternatif olmaya devam edecek.

Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ve Zeyrek Çinili Hamam mağazası ise hamamın tarihi ve kültürel ögelerini keşfetmek isteyenler için kesintisiz hizmet verecek. Zeyrek Çinili Hamam mağazası, The Marmara Grubu’nun desteğiyle hazırlanan Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan bir Başyapıt kitabı ile birlikte Zeyrek Çinili Hamam için üretilmiş özgün tasarımlar ve özenle seçilmiş objelerin bir araya geldiği özel bir seçki sunuyor.

Kalıntıların Şifasını Ziyaret Etmek İçin Son Gün: 30 Kasım Perşembe

Küratörlüğünü Anlam de Coster‘in üstlendiği Healing Ruins (Kalıntıların Şifası) sergisi, hamamın özenli bir arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden ilham alıyor. Türkiye ve yurtdışından 22 sanatçıya yer veren ve mekâna özgü yeni yapıtlar da içeren sergi, tarihi kalıntıların keşfi ve onarımı sırasında açığa çıkan katmanların, bizi bireysel ve toplumsal düzeyde dönüştürebilme olasılıklarını araştırıyor. Sergiye katılan sanatçılardan Francesco Albano, Adrian Geller, Alice Guittard, Başak Günak, Maryam Hoseini, Ahmet Doğu İpek, Lara Ögel, Zoë Paul, Daniel Silver, Panos Tsagaris, Ezgi Türksoy ve Elif Uras hamamın tarihine, mitolojisine ve mimarisine yanıt veren, mekâna özgü yeni işler üretti. Sergide ayrıca Erol Akyavaş, Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşcıyan, Dorothy Cross, Candeğer Furtun, Cecilia Granara, Renée Levi, Maude Maris, Ayça Telgeren ve Marion Verboom’un yapıtları da yer alıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.