Tilki Sanat Yeni Mekanındaki İlk Sergisi “DeForm” ile Sanatseverlerle Buluşuyorİzmir’in yenilikçi galerilerinden Tilki Sanat | Atölye, “DeForm” disiplinlerarası karma sergiyle 24 Eylül’de kapılarını açtı. Sergi, 22 Ekim tarihine kadar İzmir’deki Antikacılar Çarşısındaki yeni mekanında sanatseverlerle buluşuyor.

Deform Sergisi
Deform

Tilki Sanat | Atölye, dokuzuncu sergisi DeForm Disiplinlerarası Karma Sergi ile deformasyon/biçim bozma kavramına odaklanıyor. 18 sanatçının resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital kolaj, performans, kısa film ve enstalasyon çalışmalarından oluşan koleksiyon kapsamında 35 eser yer alıyor. Sergide toplumsal yaşam, beden algısı ve güncel-kültürel problemler deformasyon kavramı çerçevesinde sorgulanıyor. 24 Eylül Cumartesi günü saat 19.00’da açılışı gerçekleşecek sergiyi 22 Ekim tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Sergi Metni:

Kültürün icadı, doğaya yabancılaşmayla başlar. İdeal ölçüler, güzeller ve çirkinler, normlar ve anlamsız normaller, dayatılmış algılar, günahkârlar ve makul kimlikler! İdeal olan ancak doğayı unutmakla mümkündür. Oysa deformasyon, kültür karşısında yenilmiş doğamızın hatırası, bastırılmış olana geri dönüştür. Aklın katılığından kurtuluş, altın varaklardan kaçıştır. Deformasyon yabancılaşmış olanın tarihe tanıklığıdır. Adorno’nun dediği gibi “İnsanın doğaya karşı baskısı ortadan kalktığında, çirkinlik diye bir kavram kalmaz”. Toplumsal “normal”, deformasyona karşı savunmasızdır ve kültürün hegemonik dayatması yalnızca deformasyon ile aşılabilir. Tahakkümden kurtulan form sanatçının kültür karşısında özgürlük alanı olur. Çünkü sanat, egemene rağmen sanattır! Tam da bu yüzden deformasyon, sanatın özerklik alanıdır.

Sanatçılar:
Ahmet Dağdelen, Ayşe Avcı, Ayşe Önel, Başak Tükenmez, Burcu Nur Cengiz, Burcu Vargel, Eliyifizi, Ezgi Türker, Furkan Yümsel Kurtuluş Özgen, Melek Anqi Kocasinan, Merve Köklü, Nurcan Kır, Öznur Şahinkaya, Pınar Soytürk, Şeyda Temel Nalçakan, Vera Andrukhova Tosun, Yağmur Kaya

Tilki Sanat

Antikacılar Çarşısı, Bedesten No:9 D:103-104 Kemeraltı/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar