Tiyatro Kalemi’nden Grotesk Bir Oyun: “Destansız Gılgameş”“Yeryüzü siz burada böyle sessizce uyurken pek bir karıştı! Neler neler oldu?
Hangi insan kendini tanrı sandı? Hangi tanrılar, tanrıçalar insan oldu? Oooo… Ne ararsanız var şu an yeryüzünde! Yarı tanrılar, tanrıçalar, insanlar, yarı insanlar! Hatta kendini insan sananlar bile var!”

Destansız Gılgameş Oyunu
Destansız Gılgameş (Caner Arıkan-Lale Başara-İrem Eryüksel Ünal-Beldem Şengül-Erkan Kocaman)

Destansız Gılgameş tiyatro oyunu seyirci ile buluşmak için gün sayıyor. 23 Mart çarşamba günü, 20.30’da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde sergilenecek.

Erkan Kocaman’ın kaleme aldığı, Kamer Yıldız Ok’un uyarlayıp yönettiği, koreografisini Utku Demirkaya’nın üstlendiği oyunun müziklerini Asfalya Records düzenlemiş. Yardımcı Yönetmenliği Ece Doğan üstlenirken, Hareket Tasarımı Beldem Şengül’e, Işık Tasarımı İmran Aydın Tali’ye, Kostüm Tasarımı Canan Gözmeral’e, Sahne Tasarımı Esra Aydemir’e ait oyunun fotoğraf ve dikkat çeken tanıtım videosu ise Alihan Aşı imzalı.

Destansız Gılgameş Oyun Afişi
Destansız Gılgameş Oyun Afişi

Tiyatro Kalemi’nin her sezon karakterlerini canlandıran ekip ise bu sezonda birlikte. Yer yer absürd yer yer grotesk oyununun alfebatik sırayla İzmir’de tanınmış oyuncuları; Beldem Şengül, Caner Arıkan, Erkan Kocaman, İrem Eryüksel Ünal ve Lale Başara bir kez daha beraberce sahnede olacaklar.

Oyun; Destanın içinde kaybolmuş karakterlerin, günümüzden geçmişe kendilerini arayışının grotesk hikâyesi…
Destansız Gılgameş oyunu; Sümer destanında yer alan ölümsüzlüğü arayan Gılgameş’in; hiç var olmamış, bulunamamış kayıp tabletinin kurmaca hikâyesidir.

Oyun; kayıp bir tablette, var olmamış bir bahçede, ne hayal ne de gerçek olamamış karakterlerin dünyasında geçiyor.
Utnapiştim; destan tamamlanmasın diye oyun karakterlerini tabletlerinden kaçırarak; köklü efsanenin tüm yazgısını değiştirmek istemektedir.

Fakat bu destan başka destandır. Biraz düş, biraz gerçek, biraz yalan, abartılı… Şatafatlı… Eğlenceli olduğu kadar karamsar, karamsar olduğu kadar da kahkahalı…
Binlerce yıldır kendine hapsolmuş, cümleleri tumturaklı bir efsanenin unutulmaya yüz tutmuş hatıraları…

Destansız Gılgameş Video Klip

“Destansız Gılgameş”
Yazan:
Erkan Kocaman
Uyarlayan: Kamer Yıldız Ok
Yöneten: Kamer Yıldız Ok
Yönetmen Yardımcısı: Ece Doğan
Koreografi: Utku Demirkaya
Hareket Tasarımı: Beldem Şengül
Müzik Tasarımı: Asfalya Records
Kostüm Tasarımı: Canan Gözmeral
Sahne Tasarımı: Esra Aydemir
Işık Tasarımı: İmran Aydın Tali
Oyuncular(Alfebatik Sırayla):
Beldem Şengül, Caner Arıkan, Erkan Kocaman, İrem Eryüksel Ünal, Lale Başara
Fotoğraf ve Klip Yönetmeni: Alihan Aşı

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir