Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları Hakkında Yeşim Özsoy ile Söyleşi

11 Eylül 2021

Tiyatro Kooperatifi Başkan Yardımcısı ve yazar, yönetmen, oyuncu kimliğiyle de izlediğimiz Yeşim Özsoy, 25 Eylül’e kadar devam eden Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları etkinliği ve Tiyatro Kooperatifi’nin yeni sezondaki faaliyetleri hakkında sorularımızı yanıtladı.

Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları etkinliği 13 Eylül haftası boyunca Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro’da sahnelenecek 7 oyunla devam ediyor görmek için tıklayınız.

Keyifli okumalar…

Yeşim Özsoy

Merhaba Yeşim hanım, sizi tanımayanlar için kendinizden ve Tiyatro Kooperatifi’ndeki rolünüzden bahseder misiniz?

Merhaba ben Yeşim Özsoy. Yazar yönetmen ve oyuncu, GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni. Kooperatifte iki dönemdir Başkan Yardımcılığı görevindeyim.

Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları etkinliği özel tiyatrolarla seyircileri parklarda bir araya getirmeye devam ediyor. Etkinlik nasıl geçiyor ve bugüne kadar olan nasıl değerlendirirsiniz?

Güzel geçiyor. 3 farklı sahnede 3 ayrı program gerçekleşiyor. Kooperatif ortaklarımızın serbestçe yer alabileceği alternatifler yaratabildiğimiz için memnunuz. Geçen yaz Açıkhavalarda bir şeyler yapma ihtiyacını hissetmiştik ama 2020 çok badireli ve apar topar geçti. Bu yaz daha planlı bir şekilde hareket edebildik. Talep ortaklarımızdan geldi. Bir çalışma grubu yaratıldı ve bağımsız bir alan olarak Fenerbahçe, Caddebostan ve Ataşehir parklarında sahneler kurduk. Caddebostan sahnemiz Anadolu Efes Mavi Sahne olarak sahiplendi. Ataşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi çok önemli desteklerde bulundular ve oyunlarımız, tiyatrolarımız seyircilerle buluşabildiler.

Anadolu Efes Mavi Sahne

Dışarıdan gözlemlediğim şey pandemi ve izlerini unuttuk olduğumuz. Tiyatro emekçileri ve dayanışmaya liderlik eden sizler tarafında neler yaşanıyor?

Aşı süreciyle birlikte insanlarımız, seyirciler daha rahat etkinliklere ve sokaklara yönelmeye başladılar. Bir şekilde hayatta kalma mücadelesinde olan tiyatrolar ise 18 aylık boşluktan sonra ellerinden geleni yapıyorlar.

Tiyatrolar ve tiyatro emekçileri için sonuçları rakamlarla ifade ederek hatırlatmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Perdesini kapatan kaç özel tiyatro var ve perde açabilen kaç tane özel tiyatromuz kaldı?

Biz pandemiden evvel 34 tiyatroyu temsil ediyorduk. Bunlardan 25’inin sahnesi vardı. Pandemi sırasında bu rakkam 64 tiyatro temsiliyetine yükseldi. Ama sahnelerimiz 21’e indi. Halen sıkıntıda olan sahnelerimiz var. Önümüzdeki süreç onlar için çok önemli.

Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları – Tik ve Tak (Tiyatro Tatavla)

Tiyatro Kooperatifi’nin yakın gelecekte düzenleyeceği yeni etkinlikleri olacak mı?

Biz önümüzdeki süreçte hukuk ve mevzuat alanlarında vereceğimiz mücadeleye ağırlık koyacağız gibi gözüküyor. Yapısal, tanım ve işleyişle ilgili kimlik ile ilgili, vergi ve destek yönetmelikleri, sahne yönetmelikleriyle ilgili bir değişim üzerine ağırlık vermemiz şart. Bu alanda çalışmalarımız hız kazanacak. Ayrıca Anadolu’da kurulan 6 farklı bölgedeki yeni kooperatiflerle birleşip bir Kooperatifler Birliği kurarak daha fazla güç ve etkileşim alanı kazanmak istiyoruz. Şu an bu alandaki çalışmalarımız da öncelikli.

Oyunlarınızı izlemek dışında, Tiyatro Kooperatifine destek olmak isteyenler ne yapabilir?

Tiyatro Kooperatifi sosyal bir kooperatif bu da çalışmalarımıza devam edebilmek için bizi destekleyenlerin bağış yapabilmesi anlamına geliyor. Oyunlar öncelikli, seyircisiz ve biletsiz tiyatro var olamaz ama Tiyatro Kooperatifinin de yaşaması için dileyen kişiler bağış yapabilirler.

Tiyatro Kooperatifi sosyal medya hesapları:
Web | Instagram | Facebook | Twitter | YouTube | LinkedIn

Nil Has

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 6 – KAYIP BEYAZ AYILARIN İZİNDE
Önceki

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 6 – KAYIP BEYAZ AYILARIN İZİNDE / Şeyda Aydın

Yonca Karaarslan
Sonraki

Portfolyo: Yonca Karaarslan

Kaçırmayın!

Aşkın Ercan,"Gezegende Sihir Varsa O da Suyun İçinde" Sergisi, 2023, Goethe-Institut Ankara Galeri Vitrin

“Su’dan Konuşmalar” Konuşması Goethe-Institut’de

Aşkın Ercan’ın Gezegende Sihir Varsa O da Suyun İçinde sergisi
Günce – Birinci Cilt 1949-1965

John Fowles’un Günlüklerinin İlk Cildi Raflara Çıktı

Ayrıntı Yayınları, Koleksiyoncu ve Büyücü gibi unutulmaz eserleriyle tanınan İngiliz