Çipdünya
Çipdünya

Toprak Işık’tan Yepyeni Bir Bilimkurgu Romanı: Çipdünya

16 Mayıs 2024
Çipdünya
Çipdünya

Toprak Işık‘ın yazdığı yeni bilimkurgu romanı Çipdünya tudem etiketiyle raflarda yerini aldı.

Geçmişin izleri geleceğin ayak seslerine karışınca…

Mühendis kimliğini kıvrak kalemiyle yarıştıran Toprak Işık’tan geçmişle geleceği aynı zamanda ve mekânda buluşturan, nefes kesici bir bilimkurgu serisi: “Zamansızlar”

Serinin ilk halkası Çipdünya’da, insanlığın ve dünyamızın yapay zekâ ile imtihanını manevi değerler ekseninde ele alan yazar, hayatı kolaylaştırmak adına geliştirilen teknolojilerin bir araç mı yoksa amaç mı olduğunu sorguluyor.

Zıt kutuplarda yer almalarına rağmen görünmez zincirlerle birbirlerine bağlı iki ayrı dünyanın kaderlerini yeniden birleştiren bu sürükleyici roman, giderek kontrolünü yitirmeye başladığımız gezegenimizin “muhtemel” geleceği hakkında önemli varsayımlarda bulunuyor.

İnsanlık, kendi distopyası yapay zekâ teknolojisini geliştirmeye başladığında ileride yaşanabilecek felaket senaryolarını hesaba katmış mıydı? Peki, ya varsıllarla yoksullar arasında yüzyıllardır süregelen ayrışmanın bir gün büyük bir kopuşla sonuçlanabileceği olasılığını?

Zamanüstü bir evrendeyiz. Karşımızda iki dünya uzanıyor: Çipdünya ve Dipdünya.
Bir yanda sahip oldukları bilim ve teknoloji ile zenginliğin sefasını süren, neredeyse ölüme bile kafa tutan Çipdünya; diğer yanda varlık mücadelesi veren yoksul sakinlerinin çağlar öncesi bir yaşama mahkûm edildikleri Dipdünya. Bu “yeni” dünya anlayışında hayat kendi ritminde ilerliyor. Ta ki bir gün, uzaydan davetsiz bir misafir gelene kadar… Ve şimdi devranı döndürme vakti! İki dünya, ya yeniden birlikte kurulacak ya da…

Parmak ısırtan öngörü yeteneği ile müthiş bir kurguya imza atan Toprak Işık bu romanında, insanlığın gelişimini salt teknoloji ile sınırlayan sığ görüşü incelikle eleştiriyor, sağlıklı bir toplum inşa etmenin yolunun, etik ilkeleri benimsemekten geçtiğini vurguluyor.

Zamansızlar Çipdünya, yapay zekânın önlenemez yükselişinin yarattığı büyük tehdidin henüz tam olarak ayırdına varamayanları dünyamızın geleceği için ele ele vermeye çağırıyor. Çünkü sadece tek bir dünyamız var!

KÜNYE
Yazar: Toprak Işık
Yayınevi: Tudem
Kapak Resmi: Zeynep Özatalay
ISBN: 978-605-285-862-2
Satış Fiyatı: 179,00 TL
Baskı Detayları: 248 sayfa, enso kâğıt, karton kapak, 13,5×19,5 cm

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Ezgi Güneştekin
Önceki

Ezgi Güneştekin İlk Kişisel Sergisini Açıyor!

Mustafa Günen'in "Denizin İlkeleri" Sergisi Galeri Deniz'de!
Sonraki

Mustafa Günen’in “Denizin İlkeleri” Sergisi Galeri Deniz’de!

Kaçırmayın!

Canan Dağdelen "lâ mekân" sergisi, 2023

Canan Dağdelen’in “lâ mekân” Sergisi 28 Ekim’e Kadar Devam Ediyor

Art On İstanbul, Piyalepaşa’daki galerisinde ziyaretçileriyle 21 Eylül – 28
Bettlejuice / Beterböcek

Beterböcek Beterböcek’in İlk Fragmanı Yayınlandı!

Beterböcek geri döndü! Efsanevi yönetmen Tim Burton’ın 1988 tarihli doğaüstü