Turhan Oğuzhan Atay İle Müziği Üzerine Söyleşi
Turhan Oğuzhan Atay İle Müziği Üzerine Söyleşi

Turhan Oğuzhan Atay İle Müziği Üzerine Söyleşi

2 Temmuz 2022

“… hepimizin hayatına birtakım insanlar girip çıkıyor. Her zaman bardağın dolu tarafını görmemiz gerekiyor bence”

Turhan Oğuzhan Atay

Yeni nesil müzikler arasında dikkatimizi çeken, gelecekte de güzel şarkılarını dinlemeye devam edeceğimizi umduğumuz müzisyenlerden Turhan Oğuzhan Atay; bu haftaki sohbetimizin konuğu oldu. Sohbetimize verdiği içten yanıtlarla kendisini daha yakından tanımak isteyen okurlarımız, röportajımızın sonundaki linklerden Turhan Oğuzhan Atay’ın şarkılarına da ulaşabilirler.

Müzisyen olmak üzere müzikle ilk tanışmanızı hatırlıyor musunuz?

Çocukluğumdan beri ailemden gelen müzik sevgisi vardı dinleyici olarak. İlkokul yıllarımda kendimi sahne sanatlarına yakın hissetmemden dolayı tiyatro kulübüne girip ufak çaplı oyunlarda oynadım. O zamanlar bana öğretmenlerim hep şarkı söyletirlerdi. Liseye başlamamla birlikte bahar şenlikleri için okul içinde orkestra toplayıp vokallik yaptım. Sahnede hareket olsun diye gitara başladım. Bu da bana cafe ve barlarda sahne almanın önünü açtı.

Aynı zamanda mühendissiniz ve bu alandaki çalışmalarınızı kısa bir süre önce sonlandırarak tamamen müziğe yönlendiğinizi biliyoruz. Bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz, zor bir karar mı oldu sizin için?

Aslında bu kararı yıllar icinde birçok kez verdiğim için en sonuncusu çok da zor olmadı. Hayatta bir amaç için çabalamak sadece para için fabrikada çalışmaktan ağır bastı.

“Olta” dayanışmada bir şarkınız “Duymuyorlar” yer aldı. Projeyi ve müzisyen bakış açısıyla sizdeki etkilerini öğrenebilir miyiz?

Evet, 5.Albümde. Pandemi sürecinde yara alan müzisyenlere ilaç olmuştu; hâlâ da albüm serisi devam ediyor. Bu amaçla yola çıkılmış bir albümde şarkım olmasının maneviyatı bende büyük.

Son çalışmalarınızdan “Hey Kadın”la ilgili olarak; “Şarkı ayrılık şarkısı gibi tınlasa da aslında bir diriliş şarkısı.” yorumunuzu bülteninizden öğrendik. Bunu biraz daha açabilir misiniz? Şarkının hikayesini sizden dinleyelim.

Evet, hepimizin hayatına birtakım insanlar girip çıkıyor. Her zaman bardağın dolu tarafını görmemiz gerekiyor bence. Arkadaş çevremi ve kendi tecrübelerimi harmanladığım bir şarkı oldu. Yayınladıktan sonra olumlu geri dönüşler aldım ve bu beni mutlu etti. Dinleyicilerimle ortak bir nokta bulup sosyalleşmemin farklı bir boyutu bence müzik. Şarkımın içindeki “Sonunda güldüm”den kastım da yaşanmışlıkların bu gibi güzelliklere vesile olması.

Müzik ve müzisyenlik mesleğinin bencil olduğu söylemlerinin aksine az önce konuştuğumuz Olta projesi dışında, siz müzisyenlerle bireysel olarak da çalışıyor, yardımcı da oluyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Tabii ki; şu sıralar tarzım olmasa da rap okuyan bir kardeşim (Ases) ile farklı bir proje üretiyoruz. Onun dışında On Air Music’den Alişan Özaydın’ın yeni çalışması üzerinde çalışıyoruz. Gerek vokal, gerekse kayıt mix mastering için elimden ne geliyorsa yardımcı oluyorum. Elbette onların da bana katmış olduğu birçok şey var. Hepimiz her şekilde birbirimize destek oluyoruz. Bu da müziğe farklı perspektiften bakma imkânı sunuyor hepimiz için. Bencil müzisyenlerle zaten anlaşamıyorum birçok kez denedim. Paylaşmak güzeldir, sahne de paylaşılır, fikirler de. Her müzisyenin ışığı ayrı güzeldir. Gökyüzünde tek bir yıldız gibi görünüp Andromeda gibi galaksi olan müzisyenler de var bu evrende. Hepsinden öğreneceğim çok şey vardır neden bencil olayım ki bu bir yarış değil. : )

Projelerinizden bahsedecek olursak, sene içinde yeni şarkılarınız bizi bekliyor olmalı, var mı belirli bir yayın takvimi?

Ekim ayında On Air Music’den yayınlayacağım bir proje üzerinde çalışıyorum. Onun dışında belirli bir tarih yok. Bu boşlukta da her an yeni bir çalışmayla gelebilirim. Albüm düşüncem var daha ileride, bakalım…

Sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Ben de çok teşekkür ederim, sevgiler, selamlar herkese.


Turhan Oğuzhan Atay Dijital Platformlar

Spotify I Apple Music I Fizy I Muud I Deezer I YouTube Music

Sanat Okur

Türkiye'nin En Büyük Kültür Sanat Haber Portalı, Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Quer Sanat ve Her Yerdeyiz Projesi Üzerine, Sanatçı Ekin Keser İle Söyleşi
Önceki

Her Yerdeyiz Projesi Üzerine, Sanatçı Ekin Keser İle Söyleşi

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 15 – Türevsel Yansımalar ve Paradokslar / Şeyda Aydın
Sonraki

Veera’nın Seyahatnamesi Bölüm 15 – Türevsel Yansımalar ve Paradokslar / Şeyda Aydın

Kaçırmayın!

Devrim Erbil

Devrim Erbil’in 60. Sanat Yılına Özel Sergi “Insprirations”

Büyük yankı uyandıran sergilere ev sahipliği yapan İstanbul Sinema Müzesi,
K. Nil Yıldırım

Portfolyo: K. Nil Yıldırım

Nil Yıldırım, 1995 yılı Ankara doğumlu, Ankara Üniversitesi Peyzaj ve